Corona Braşov s-a impus fără emoţii: 33-18 (16-8), cu Rapid Bucureşti

Publicat la 06 noiembrie 2015

Corona Braşov s-a impus fără emoţii: 33-18 (16-8),
cu Rapid Bucureşti

Corona Braşov - Rapid Bucureşti 33- 18 (16-8)
Au marcat: pentru Corona Braşov: Zamfir 10 goluri, Hotea 5, Bondar 4, Briscan 4, Cartaş, 3, Pricopi 3, Dincă 3, Chiper 1, Ţăcălie 1; pentru Rapid: Sinescu 6, Moroianu 4, Doica 3, Chirigiu 2, Geană 1, Cruceanu 1, Trifan 1.
Corona Braşov: Dedu (Mârcă) – Chiper, Briscan, Pricopi, Raţiu, Zamfir, Hotea ( Ţăcălie, Bondar, Cartaş, Neagu, Dincă, Marcu). Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
Rapid: Arghir (Simion) – Gheorghe, Doica, Moroianu, Trifan, Sinescu, Niculae). Antrenor: Vasile Mărgulescu.

Liga Naţională de handbal feminin a programat în sala sporturilor din Braşov un meci disproporţionat, între Corona Braşov şi Rapid Bucureşti. A fost, aşa cum era de aşteptat, o partidă fără istoric, un meci controlat din primul până în ultimul minut de echipa braşoveană, care a condus în permanenţă. În primele minute, antrenorul Coronei Braşov, Bogdan Burcea a lăsat pe bancă mai multe titulare, care au intrat în joc ulterior.
Evoluţia scorului: 5-2, 8-4, 14-6, 15-8, 16-8 (la pauză), 19-10,22-16, 27-16, 31-18, 33-18, scor final. În tabăra gazdelor, o bună impresie a lăsat-o Zamfir, care şi-a reconfirmat statutul de golgheteră, dar şi Dedu, care a avut câteva intervenţii foarte bune în poartă, inclusiv, la aruncările de la 7m.
De asemenea, contraatacurile au fost bine susţinute, îndeosebi prin Dincă, în repriza secundă. Antrenorii Coronei au folosit toate jucătoarele aflate pe foaia de joc, mai puţin portarul Hosu. Din echipa rapidistă, au ieşit în evidenţă doar manifestările necontrolate ale antrenorului Vasile Mărgulescu, la aproape toate fazele. De altfel, tehnicianul Rapidului, o persoană colerică, a primit averisment şi echipa a fosat sancţionată în repriza a doua cu eliminare de două minute...

Declaraţie după meci
Bogdan Burcea, antrenor Corona: „Ne-am dorit evoluţii mai sigure, atât pe apărare cât şi pe atac, ceea ce s-a şi întmplat în mare majoritatea timpului. Mă bucur din suflet, felicit fetele, suntem datori publicului în urmatoarele două meciuri la care gradul de dificultate este cu mult mai mare insă ne dorim să se întâmple un rezultat pozitiv în fiecare partidă. Contraatacul a mers bine azi, dar am şi greşit, atât în prima, cât şi în a doua repriză, însă trebuie să fim mulţumiţi, pentru că nu am avut atâtea contraatacuri în zece etape anterioare”.