Editia 8171 - 26 apr 08:26

HANDBAL FEMININ

Corona Braşov, finalista ediţiei trecute a Cupei României, a fost eliminată

Publicat la 23 ianuarie 2015

În  doua competiţie a handbalului feminin, Cupa României, s-au disputat meciurile din optimile de finală ale ediţiei a 30-a, în care derbyul  s-a disputat la Braşov unde s-au confruntat campioana din Baia Mare şi vicecampioana, Corona, într-un meci cu două reprize diferite. O primă repriză catastrofală pentru gazde, care au înscris un gol la 6 minute de joc şi o repriză secundă diametral opusă, cu formaţia braşoveană renăscută şi foarte aproape de a da lovitura. În cele din urmă băimărencele s-au impus şi s-au calificat în sferturile de finală. La Constanţa, echipa din Zalău s-a prezentat cu multe jucătoare tinere de perspectivă, permiţând echipei de pe litoral să câştige la scor. Finalista ediţiei precedente, HCM Roman a cedat la Brăila în compania  echipei dunărene, iar în primul meci al acestei faze, CSM-ul bucureştean fără să forţeze, a trecut de mai modesta formaţie din Slobozia. Cele două echipe din liga secundă invitate să evolueze în Cupă, Rapid  şi Stiinţa Bucureşti încă nu au valoare de a se concura cu formaţii din primul eşalon  fiind învinse de Craiova şi respectiv la Cluj, la scoruri nete.
Rezultatele fazei optimilor de finală ale Cupei: Unirea Slobozia - CSM Bucureşti 21-26 (8-15), U Neptun Constanţa - HC Zalău 30-29 (16-9, HCM Rm. Vâlcea - CSM Ploieşti 21-18 (9-7), Cetate Devatrans - Mureşul Tg.Mureş 36-23 (15-11), Rapid Bucureşti - SCM Craiova 26-33 (14-16), U Alexandrion Cluj - Ştiinţa Bucureşti 33-21 (17-8), Dunărea Brăila - HCM Roman 16-13 (8-8), Corona Braşov - HCM Baia Mare 21-25 (5-15).