Corona Braşov - CSM Bucureşti 45-41 (17-16;35-28)

Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi”

Corona Braşov  -  CSM Bucureşti  45-41 (17-16;35-28)
Spectatori, 150
Corona: Denisa Dedu (Cristina Sântămărean), Laura Chiper 7, Cristina Zamfir 6, Andreea Pricopi 6, Oana Pop-Apetrei 6, Oana Cârstea 5, Camelia Balint-Hotea 4, Mihaela Briscan 3, Aurelia Brădeanu 2, Adriana ţăcălie 2, Diana Druţu 1, Nicoleta Tudor 1, Manuela Manda. Antrenor, Aurelian Roşca.
Penultimul test al pregătirii pentru noul sezon  handbalistic a programat un meci între vecinele de clasament ale ediţiei precedente, Corona şi CSM Bucureşti. De comun acord cele două echipe au stabilit ca amicalul să se dispute pe trei reprize a câte 30 de minute, un adevărat maraton handbalistic care urma să testeze starea fizică a jucătoarelor. După consumarea primelor două reprize cei doi antrenori  observând starea  de extenuare a jucătoarelor pentru că meciul s-a disputat într-un ritm alert, au redus ultima repriză la numai 20 de minute. Revenind la joc,  oaspetele au pornit vijelios partida. Cu o apărare beton, bine organizată fără să lase culoare de şut adversarelor şi cu contraatacuri fulgerătoare au pus în dificultate elevele lui Aurelian Roşca şi scorul devine 0-3 (min, 5),4-7 (min, 11),  Corona reuşind egalarea la jumătatea reprizei (8-8). În continuare, s-a jucat care pe care, cu avantaj de o parte şi de alta repriza terminându-se în avantajul gazdelor cu 17-16. Repriza secundă aparţine gazdelor ,o repriză mai animată cu mai putine greşeli individuale repriză pe care elevele lui Roşca au cîştigat-o cu 18-12. Ultima repriză , aceea suplimentară a arătat o echipă oaspete mai proaspătă, mai activă gazdele trimiţând în teren întreaga garnitură iar scorul s-a redus simtitor.Pe final fosta jucătoare brasoveană,Cristina Nicolae înscrie de patru ori ameninţând chiar victoria. Meciul a fost deosebit de bun acum cu nici 10 zile înainte de începerea noi editii de campionat. Oficialii clubului braşovean fac eforturi mari pentru  recuperarea salarilor  restante ale jucătoarelor până la începerea campionatului.

Test util cu rularea întregului lot
La finalul meciului antrenorul Aurelian Roşca s-a declarat multumit de evoluţia echipei , chiar dacă mai sunt unele aspecte de pus la punct : ” A fost un test util. Ne-a interesat  mai mult  să rulăm întregul lot pentru a vedea nivelul fiecărei jucătoare înainte de startul campionatului. Personal, consider că suntem pregătiţi. Cred în aceste fete  iar echipa va avea un cuvănt greu de spus .Este penultimul test şi vom intra în linie dreaptă cu pregătirea primei etape.Cred că de la ultimul turneu se vede un progres. Echipa s-a închegat mai mult şi arată altfel.