Corona Braşov  -  C.S.M. Bucureşti  26-28 (13-14)
Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi”. Spectatori : 1000
Corona: Denisa Dedu (Ana Maria Mârcă) - Carmen Cartaş 10, Cristina Zamfir 4, Georgiana Ciuciulete 3, Andreea Pricopi 3, Laura Chiper 1, Adriana Ţăcălie 1, Marinela Neagu 1, Camelia Hotea 1, Daniela Raţiu 2, Oana Bondar. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
CSM Bucureşti: Mayssa Pessoa (Alina Iordache) - Izabela Gulden 9, Maria Fisker 5,  Paula Rodrigues 5, Cristina Vărzaru 3, Fernandez Da Silva 3, I. Fachinelo 1, Carmen Martin 1, Aurelia Brădeanu 1, Line Jorgensen, Oana Manea. Antrenor: Kim Rasmundsen.
Arbitri: S.Mârza - C.Nedelea (ambii din Cluj).

În derby-ul  rundei a VII-a a primei ligi a handbalului feminin în sala braşoveană  gazdele de la Corona, bronzul ediţiei precedente de campionat, s-au confruntat cu campioana în exerciţiu, CSM Bucureşti, echipa multinaţională care face parte din grupa principală a campionatului Ligii Campionilor. Pornite cu şansa a doua, braşovencele au dorit ca de această dată să demonstreze că evoluţiile neconcludente de la meciurile din prima parte a campionatului au fost simple accidente, iar de data aceasta şi-au arătat adevărata valoare care a consacrat-o. Cu o apărare fermă,  cu atacuri fulgerătoare axate pe interi care şi-au făcut datoria pe deplin, Corona a luat avantaj din primele minute, 3-1 (min. 6), 5-3 (min. 11). Au fost egalate  în min. 13 la 5-5 pentru ca în continuare să ia jocul pe cont propriu, să se distanţeze la 11-8 (min. 23) pentru ca trei minute înainte de pauză să fie egalate. În minutul 29, Laura Chiper ţinteşte bara, iar fosta jucătoare braşoveană Mica Brădeanu înscrie pentru bucureştence, 12-13. Cartaş egalează la 13, iar Fachinelo în ultimile fracţiuni ale reprizei să înscrie un gol norocos, oaspetele intrând la cabine cu un avantaj minim, 14-13. A fost  repriză frumoasă cu o uşoară superioritate pentru braşovence.
În repriza secundă meciul a fost la fel de echilibrat, oaspetele căutând să de o replică mai puternică gazdelor şi continuă să conducă cu 2-3 goluri diferenţă.
De la 14-15, în min. 35, bucureştencele se detaşază la patru goluri în min. 41 (16-20), moment în care  după o pauză forţată de 7 luni, revine în echipa de sub Tâmpa , Daniela Raţiu, care până la final reuşeşte să înscrie de două ori. Meciul se menţine în limite rezonabile şi pe un final spectaculos  bucureştencele obţin victoria la diferenţă minimă de două goluri, 28-26.
Nu trebuie omis faptul că din cele 28 de goluri ale oaspetelor,  nouă goluri au fost înscrise de la 7 m, pe când braşovencele din cele 26 de goluri le-au fost acordate  numai şase care au fost şi transformate.
Campionatul intră într-o pauză competiţională de două săptămâni, perioadă în care echipa naţională va efectua un stagiu de pregătire în Muntenegru. Din echipa reprezentativă trei jucătoare sunt din echipa braşoveană: Denisa Dedu, Cristina Zamfir şi Carmen Cartaş.