Editia 8171 - 26 apr 04:28

Corona a pus cruce speranțelor piteștenilor

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 19 noiembrie 2012

FC Argeș Pitești - Corona Brașov 1-2 (1-1) Au marcat: Marius Ion (9) / Marius Pastor (40), Marius Ene (52). FC Argeș: Croitoru - Voicu, Negoiță, Vișa, Briceag- Alin Popa (68 I

Corona a pus cruce speranțelor piteștenilor FC Argeș Pitești - Corona Brașov 1-2 (1-1) Au marcat: Marius Ion (9) / Marius Pastor (40), Marius Ene (52). FC Argeș: Croitoru - Voicu, Negoiță, Vișa, Briceag- Alin Popa (68 I. Nicolaie) Manole, Cârstoiu, Iancu- Ivănică (75 Doman), M.Ion (79 Stănescu). Antrenor: Iulian Crivac. Corona: Marc - Martak, Forika, Damian, Avram- Vl.Munteanu, Horia Popa (56 Fizeșan), Stere, Pastor (66 Marinescu)- Fl.Stângă, Ene, (85 Chirciu). Antrenor: Daniel Bona. Arbitru: Florin Chivulete (București). Asistenți: Alexandru Midvichi (București), Adrian Banu (Ploiesti). Cartonașe galbene: M.Ion (13), Briceag (39), Cârstoiu (61), Negoită (55), Niculaie (72) / Horia Popa (22), Pastor (66). Cartonaș roșu: Florin Fizeșan (86). După ”accidentul” suferit cu o etapă în urmă pe propriul teren, când au cedat ultimei clasate din Vâlcea, Corona a plecat la Pitești hotărâtă să vină cu toate punctele puse în joc. Formația piteșteană, cu titluri în palmares, se zbate de ceva vreme în liga secundă. În actuala editie a început greu și în urmă cu trei runde și-a schimbat antrenorul, a venit Iulian Crivac, fostul lor jucător. Argeșenii nu concepeau ca în disputa cu Corona să nu obțină toate punctele puse în joc. Elevii lui Dan Bona se prezentau cu obiectivul clar de a demonstra că înfrângerea din etapa anterioară cu vâlcenii a fost un simplu accident. Din această dispută, oaspeții au reușit cea de-a patra victorie în deplasare, confirmând primul loc pe care-l ocupă în clasament. Piteștenii au început mai bine și în primele 10 minute au avut ocaziile lui Iancu din min 4 sau în minutul 9 când Marius Ion a pătruns în careu și a reușit să-l învingă pe Marc, 1-0. Goalkeeperul brașovean s-a remarcat în minutul 23 când i-a luat fața lui Ion din 6 metri și în min, 26 când printr-un reflex deosebit a scos de la vinclu. Brașovenii s-au apărat organizat și au avut câteva contraatacuri. Horia Popa a avut șansa egalării în min, 33 dar din careu a șutat în plasa laterală și tot Popa a scăpat în careu, dar a salvat Briceag. Egalarea s-a produs în minutul 40 atunci când Marius Pastor a executat o lovitură liberă, trimitând balonul sub transversală la vinclu, 1-1. La reluare, piteștenii par hotărâți să obtină punctele întregi și din start forțează desprinderea, fără rezultat însă. În min, 48 Ivănică a șutat din careu milimetric peste transversală. Golul desprinderii se produce în minutul 52, dar la poarta argeșeană. Atunci, Ene A executat o lovitură liberă de la 30 de metri, portarul gazdelor nu a putut reține șutul puternic și a scăpat balonul în plasă, 1-2. Brașovenii puteau obține o victorie și mai categorică, dar în min. 71 Ene a executat o lovitură liberă, dar balonul a trecut milimetric pe lângă colțul lung. Gazdele contestă succesul Coronei Victoria Coronei, a patra din deplasare în acest campionat, este umbrită de eliminarea cu multă ușurință a lui Florin Fizeșan din min.86 atunci când la un duel cu Negoiță ambii au făcut alunecări, dar arbitrul Chivulete i-a acordat cartonaș rosu numai jucătorului brașovean, care a fost scos pe targă și trimis direct la spital unde s-a constatat că are o puternică contuzie. Piteștenii au căutat cu orice preț victoria, chiar dacă nu au meritat-o și au contestat dreptul de joc a lui Martac pentru un motiv considerat iluzoriu. Trei puncte mari, care confirmă ascensiunea Coronei La revenirea la Brașov, antrenorul Daniel Bona s-a declarat mulțumit de cele trei puncte cucerite în speranța terminării turului pe primul loc: „Felicit jucătorii pentru faptul că au întors rezultatul după ce au fost conduși și pentru atitudinea și implicarea pe care au avut-o în joc. Am parcurs o săptămână grea, în care am fost atacați din toate părțile. Sunt trei puncte deosebit de inportante care ne dau speranța de a termina turul campionatului pe primul loc. Urmează un meci la fel de greu cu formația mureșeană pe care va trebui să-l câștigăm pentru a avea un inter-sezon liniștit”.