Corona a fost umilită pe propriul teren

Publicat la 21 sepembrie 2015

Corona Braşov - CSM Ploieşti 21-29 (10-17)
Sala Sporturilor „D. P. Colibaşi”, spectatori: 800
Corona: Denisa Dedu ( Ana Maria Mârcă, Daciana Hosu)- Cristina Zamfir 4 goluri, Sorina Târcă 4, Andreea Pricopi 4, Laura Chiper 2, Marinela Neagu 2, Mihaela Briscan 2, Carmen Cartaş 1, Daria Bucur 1, Nicoleta Dincă 1, Georgiana Ciuciulete, Oana Bondar, Adriana Ţăcălie, Ana Maria Berbece. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
CSM Ploieşti: Drăghiţa Totolovici (Elena Şerban)- M.Dimitrovici 9, Nicoleta Tudor 6, Cătălina Preda 6, Oana Bozovici 3, Mihaela Tivadar 2, Ramona Farcău 2, Andreea Chiricuţă 1, Irina Shutska, Ionela Dinu, Adriana Vasilescu, M.Gavrilă, A.Carasol. Antrenor: Nevec Hupec.
Arbitri: Andrei Eremia - Anton Drăgănescu (ambii din Tg.Jiu).

„Rulmentistele” au jucat în etapa a V-a a ligii naţionale cu ploieştencele şi porneau din start drept favorite prin palmaresul direct din ultimele patru sezoane, de când oaspetele au revenit pe prima scenă.
Din cele opt partide susţinute de şase ori braşovencele au obţinut victoria şi numai de două ori au învins ploieştencele pe terenul acestora. Totodată, Corona este considerată a fi una din echipele care nu sunt obişnuite să piardă pe propriul teren. În sezonul precedent de exemplu, Corona a pierdut un singur meci acasă, cel cu multinaţionala CSM Bucureşti, meci pierdut la limită, la mare luptă.
Evoluţia Coronei la acest început de sezon a fost una oscilantă, cu înfrângere la tânăra formaţie clujeană, o victorie chinuită la Vâlcea pentru ca în disputa  cu Romanul echipa să fie mai aproape de ceea ce se doreşte de la medaliata cu bronz a campionatului precedent.
A venit această a cincea etapă în care  rulmentistele nu s-au regăsit încă din start.
Un început timorat cu 2-5 în minutul 8, cu  fosta braşoveancă Nicoleta Tudor în zi de graţie în atacul oaspetelor, cu o apărare penetrabilă a gazdelor şi cu o echipă care nu se regăseşte. La jumătatea primei reprize Bondar este eliminată şi Dimitrovici transformă un 7 metri ducând scorul la 6-10. Situaţiile de unu la unu  pe semicerc continuă nestingherit iar aruncările de la 7 metri primite degeaba pentru că oricum nu se transformă.
De-a lungul întregii partide cinci asemenea penalităţi nu pot fi transformate în tot atâtea goluri care înpreună cu multitudinea ratărilor de pe semicerc altul ar fi fost scorul final. Repriza secundă a fost una mai echilibrată, gazdele au avut o apărare mai bună, iar contraatacurile au fost mai incisive. Braşovencele au înscris mai mult cu un gol faţă de prima repriză dar au primit mai puţine goluri, 12 faţă de 17 în prima parte. Aşa cum se afirma după prima înfrângere, cea de la Cluj, cum că situaţia va fi analizată cu atenţie pentru a se înlătura greşelile comise, acelaşi aspect poate fi spus şi de data aceasta pentru că vor urma în etapele 7 şi 8 meciurile cu CSM-ul bucureştean şi cu băimărencele, dispute deosebit de grele din care cu greutate se pot scoate puncte. Un aspect bun al acestui meci sunt cele patru junioare care au fost aruncate în luptă şi au avut o evoluţie bună atât în teren cât şi între buturi.

Învinşi de o echipă mult mai puternică
La final, antrenorul Bogdan Burcea afirma că echipa ploieşteană a fost una din echipele deosebit de puternice de care nu a putut trece: „Ne-am confruntat cu o echipă mult mai puternică care ne-a dominat din start şi pănă la final. Trebuie să vedem care este faţa echipei  chiar dacă acest lucru ar dezamăgi multe persoane. Pentru noi nu este nici prima nici ultima înfrângere. Am ratat multe aruncări de la 7 metri, am ratat în situaţie de unu la unu. Personal îmi reproşez faptul că nu am putut conecta echipa. Dacă din cele 15 situaţii de gol am fi marcat 7-8 altfel ar fi stat lucrurile. Trebuie să învăţăm din această înfrângere pentru că orice meci este foarte greu. Eu nu mă disculp,  sunt solidar cu fetele  aşa cum am fost şi atunci când am câştigat  meciuri importante”.