FOTBAL – LIGA 3

Corona a câștigat cu CS Blejoi și s-a distanțat în fruntea C5

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 15 martie 2021

Corona Braşov a câştigat primul meci oficial din 2021, 3-0 pe Stadionul Tineretului cu CS Blejoi, partidă contând pentru etapa
a 11-a a Ligii a 3-a.
Drăgoi a deschis scorul în minutul 2, „veteranul” Cristescu l-a majorat în minutul 58, iar Damian a „închis” tabela în minutul 84. Pe lângă cele trei goluri, Corona a ratat şi un penalty, prin Damian.
Cu această victorie, trupa lui Călin Moldovan îşi consolidează poziţia de lider a Seriei a 5-a, acumulând 29 de puncte, şase mai mult decât adversarul din meciul de vineri, care se află pe poziţia secundă, cu 23 de puncte.
Podiumul este completat de SR Braşov, care are 18 puncte.
La finalul partidei, antrenorul Călin Moldovan a declarat că este o victorie foarte importantă, în condiţiile în care adversar a fost echipa de pe locul doi. „Pentru noi este o victorie foarte, foarte importantă pentru că am jucat cu ocupanta locului doi în clasament şi trebuia să fim siguri că nu facem niciun pas greşit. Este o victorie obţinută cu inima dar şi cu capul, şi ne bucurăm că am câştigat, atât pentru noi cât şi pentru cei care cred în noi şi care au încredere că putem fi parte dintr-un proiect de reaşezare a fotbalului braşovean pe harta fotbalistică a ţării. Vom face totul pentru a nu-i dezamăgi pe cei care ne-au dat credit. Îmi felicit echipa, a dat dovadă de mare caracter şi s-a pregătit foarte bine în această perioadă deloc uşoară pentru noi”.
Antrenorul Coronei a subliniat faptul că victoria a fost obţinută după un joc bun al echipei lui, în faţa unei formaţii care marca meci de meci. „Băieţii au făcut joc foarte bun în faţa unei echipe periculoase, o formaţie care a pierdut în campionat doar în faţa noastră, şi care marca meci de meci. Asta face ca reuşita de azi să fie importantă în condiţiile în care vrem să ne asigurăm cât mai repede calificarea la baraj. Vom rămâne concentraţi pentru că deja ne gândim la meciul cu Astra 2, pe care îl vom juca vinerea viitoare, în deplasare”, a spus tehnicianul Coronei.