banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8680 - 15 iun 17:15

Copos s-a întors la lege: A început procedura de autorizare la Direcţia Judeţeană de Mediu Braşov pentru restaurantul de pe Tâmpa. După un scandal naţional şi 7 luni de la deschidere

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 14 mai 2026

Copos s-a întors la lege: A început procedura de autorizare la Direcţia Judeţeană de Mediu Braşov pentru restaurantul de pe Tâmpa. După un scandal naţional şi 7 luni de la deschidere

După ce a început să simtă efectele închiderii drumului Valea Cetăţii – Restaurantul Panoramic, reprezentanţii companiei Ana Holding, deţinută de omul de afaceri George Copos, au început demersurile pentru obţinerea autorizaţiei de mediu, necesară funcţionării restaurantului. 
Mai exact, directorul Direcţiei Judeţene de Mediu (DJM) Braşov, Ciprian Băncilă, ne-a declarat că unitatea de alimentaţie publică a depus dosarul în vederea autorizării miercuri, 13 mai. „Urmează să fie derulate procedurile legale privind autorizarea”, a declarat reprezentantul DJM Braşov. 
Amintim că în urma unor sesizări, în 24 aprilie, preşedintele Gărzii Forestiere Naţionale, George Gârbacea, a dispus închiderea drumului, după ce a verificat situaţia în teren. „Drumul Poate fi utilizat doar pentru intervenţii ale echipajelor SMURD, Ambulanţă, Pompieri”, a declarat atunci reprezentantul Gărzii Forestiere.
După câteva zile, George Copos a declarat că ia în calcul închidere restaurantului şi a telecabinei, având vedere că acesta nu mai poate fi folosit pentru aprovizionarea şi transportarea deşeurilor. De asemenea, reprezentanţii restaurantului au precizat că cele mai mari probleme sunt cu deşeurile, care, deocamdată, sunt transportate cu telecabina. 
Restaurantul de pe Tâmpa funcţionează din 19 octombrie 2025.

Comentarii

'Milică Serban'

2026-05-14 13:41:53


'Dacă nu ți convine valea la Maramureș , fa ți acolo ce vrei cu cine ți tine.'

'becaly'

2026-05-14 11:35:36


'Oare cum functioneaza de luni de zile fara autorizatie?si cum nu s-a sesizat nimeni?si tot ei cu gura mare....ce personaje sinistre,au venit ei la Brasov cu toate ilegalitatile.Restaurantul trebuie boicotat,iar pe google puse review-uri,sa stie si clientii si potentialii clienti ce afacerist serios e Copos,cum respecta Ana Hotels legislatia si brasovenii.'

'Cineva'

2026-05-14 08:40:14


'Totusi cum a putut sa functioneze fara autorizatie de la Mediu? Cine l-a lasat sa functioneze fara aceasta? \n\nAici ar fi frumos o investigatie jurnalistica pe aceasta tema. Un ziar care tine intr-adevar la TOTI brasoveni ar face asa ceva...altfel ramane ramane numai o fituica de partid cu articole copy paste de pe retele sociale\n'

'cristian'

2026-05-14 06:45:12


'In Munti Alpi deseurile si aprovizionare se face cu telecabinele dece nu se poate face si la Brasov?ca vrea Copos cu masina mai ales ca telecabina ii apartine,cum a functionat restaurantul pana acum fara autorizatia de mediu si nu sa aplicat legea si la firma lui Copos? \n\n\n'

'Willy'

2026-05-14 03:44:28


'A zis Scripcaru vorba mare: cui nu ii place in Brasov sa plece! Iata solutia pentru copos puscarie: daca nu ii place in Brasov sa se mute! Sa isi ia si bulendrele de pe Tampa cu el. Primarul este tot primar (ales), trebuie sa asculte lumea de el. Pa si pusi copos!'

'Willy'

2026-05-14 03:16:17


'Ce inseamna autorizare de mediu? Pai nu a avut? Sau se face ca cu catedrala din Centrul Civic? Un pic de iures, apoi ni s-a promis dezbatere publica, ne-am trezit cu catedrala in PUZ si cam asta a fost: se face! Peste vointa noastra! Asa si cu drumul? Un pic de iures, lumea s-a sesizat, ne-am trezit cu schema de puscarie pateul stricat (adica a venit ursul ademenit), ne trezim cu dosar bagat pentru autorizare si asta e? Se face pohta ce-a pohtit? Zicea puscarie ala ca isi ia bulendrele si pleaca! Du-te bai nene de unde ai venit! Asta vrea sa isi ia Tampa pe persoana fizica?'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie