Curs BNR
1 EUR = 4.9749 RON
1 USD = 4.7214 RON
1 GBP = 5.7597 RON
1 XAU = 284.8747 RON
1 AED = 1.2854 RON
1 AUD = 3.0157 RON
1 BGN = 2.5436 RON
1 BRL = 0.9360 RON
1 CAD = 3.5009 RON
1 CHF = 5.1471 RON
1 CNY = 0.6462 RON
1 CZK = 0.2040 RON
1 DKK = 0.6673 RON
1 EGP = 0.1528 RON
1 HUF = 1.2630 RON
1 INR = 0.0568 RON
1 JPY = 3.1640 RON
1 KRW = 0.3483 RON
1 MDL = 0.2597 RON
1 MXN = 0.2672 RON
1 NOK = 0.4407 RON
1 NZD = 2.8103 RON
1 PLN = 1.0744 RON
1 RSD = 0.0424 RON
1 RUB = 0.0486 RON
1 SEK = 0.4290 RON
1 TRY = 0.1717 RON
1 UAH = 0.1278 RON
1 XDR = 6.1910 RON
1 ZAR = 0.2460 RON
Publicat la 27 mai 2022
Preşedintele Sindicatului Liber Nitramonia Rompiro Făgăraş susţine că „anumite persoane nu doresc ca pulberile să se repună în funcţiune la Făgăraş”
„Anumite persoane nu doresc ca pulberile să se repună în funcţiune la Făgăraş, ci la Victoria”, susţine preşedintele Sindicatului Liber Nitramonia Rompiro Făgăraş, Lucian Cupu. Declaraţia a fost făcută de liderul sindical în cadrul şedinţei Comisiei de Dialog Social de joi, 26 mai, convocată de prefectul judeţului Braşov, Cătălin Văsii, la solicitarea CNS Cartel ALFA – Uniunea Sindicală Teritorială Filiala Braşov.
Tema şedinţei a fost situaţia Societăţii Fabrica de Pulberi SA Făgăraş, care ar putea produce pulberi pentru uz militar şi civil, ceea ce ar permite României să renunţe la importul acestui material. „Fabricarea pulberilor de orice tip a fost sistată în România în anul 2007, odată cu reorganizarea SC UPS SA Făgăraş, în urma căreia instalaţiile de pulberi au fost preluate de Societatea Fabrica de Pulberi SA Făgăraş şi au apărut probleme în obţinerea autorizaţiei integrate de mediu. În anul 2018, colectivul de specialişti ai societăţii a elaborat un program de revitalizare a sectorului de pulberi, care a inclus şi un studiu de fezabilitate efectuat de Iprochim Bucureşti”, a declarat Cupu.
De ce Făgăraş şi nu Victoria
Pe de altă parte, în timpul şedinţei, atât liderul sindical, cât şi directorul general al Societăţii Fabrica de Pulberi SA Făgăraş, ing. Monica Vlad, au arătat că o investiţie pe platforma Pirochim Victoria nu este nici oportună, nici rentabilă.
Ei au argumentat că Societatea Fabrica de Pulberi SA Făgăraş deţine deja un studiu de fezabilitate, care poate fi reactualizat în circa 3 luni (conform reprezentanţilor Iprochim Bucureşti), iar efectuarea unui studiu de fezabilitate pentru platforma Pirochim Victoria ar dura cel puţin 12 luni.
De asemenea, ei au menţionat că finalizarea investiţiei pe platforma Societăţii Fabrica de Pulberi SA ar dura aproximativ 36 de luni, iar pe platforma Pirochim Victoria cel puţin 5 ani, ţinând cont şi de perioada de testare şi omologare a produsului.
Un alt argument al de cei doi în favoarea unităţii de la Făgăraş este că valoarea investiţiei pe platforma Făgăraş ar fi mult mai mică în comparaţie cu aceea pe platforma Victoria.
„Pe platforma Societăţii Fabrica de Pulberi există deja tehnologia de producere a pulberilor şi o parte din instalaţiile necesare. Autorizarea din punct de vedere al protecţiei mediul este, din punct de vedere tehnic, mai uşor de obţinut de către Fabrica de Pulberi SA Făgăraş, în condiţiile în care aceasta deţine deja o instalaţie de reconcentrare acizi. Oraşul Victoria se află în Sit Natura 2000, o arie protejată care face parte din reţeaua europeană Natura 2000”, au mai spus cei doi.
Cer o întâlnire cu premierul Nicolae Ciucă
Directorul general al Societăţii Fabrica de Pulberi SA şi preşedintele Sindicatului Liber Nitramonia Rompiro Făgăraş şi-au exprimat dorinţa unei întrevederi cu prim-ministrul Nicolae Ionel Ciucă, pentru a-i prezenta oportunităţile de investiţii pe platforma Făgăraş.
La rândul său, prefectul Cătălin Văsii a arătat întreaga disponibilitate de a sprijini rezolvarea problemelor ridicate de reprezentanţii Sindicatului Liber Nitramonia Rompiro Făgăraş şi ai CNS Cartel ALFA – Filiala Braşov şi i-a asigurat pe membrii Comisiei de Dialog Social că toate doleanţele argumentate, prezentate în şedinţă, precum şi memoriile depuse vor fi înaintate cu celeritate către Guvern şi ministerele de resort.
nu este nici un comentariu
„Pune pe pielea ta doar ce poţi mânca” este motto-ul după care se ghidează Mihaela Stamate pentru a crea produse cosmetice naturale, prietenoase cu pielea. Inginer bioagronom la[...]
2022-05-27 citeste mai multÎnvăţământ gratuit, profesori bine pregătiţi, teme puţine, multe activităţi practice şi metode de predare neconvenţionale. Aşa poate fi descris sistemul de învăţământ[...]
2022-05-27 citeste mai multAflat în vizită oficială în România, prinţului Charles a încheiat prima sa zi în judeţul Braşov. După întâlnirile oficiale de la Bucureşti, din 25 mai,[...]
2022-05-27 citeste mai multAproape 40 de proiecte au fost aprobate joi, 26 mai, în plenul Consiliului Judeţean Braşov. Printre acestea, rectificarea bugetară pentru suplimentarea de fonduri la mai multe proiecte aflate[...]
2022-05-27 citeste mai mult14 noi cazuri de infectare cu Covid au fost raportate, în judeţ, în ultimele 24 de ore, a anunţat DSP Braşov joi, 25 mai. Astfel, bilanţul judeţean al îmbolnăvirilor a ajuns la[...]
2022-05-27 citeste mai mult
Adaugă un comentariu