HANDBAL MASCULIN

Competiţia KO, desfăşurată sub semnul marilor surprize

Publicat la 11 martie 2014

Competiţia KO, desfăşurată  sub semnul marilor surprize

În sălile Olimpia şi Brazi din Ploieşti s-a disputat ediţia 28-a a Cupei României la handbal masculin, competiţie care în acest an s-a organizat sub alte criterii. Dacă în ediţiile anterioare, la turneul final participau primele 8 echipe din Liga Naţională, de această dată,  s-a organizat  o etapă preliminară cu participarea echipelor din eşaloanele inferioare care au calificat 4 echipe la turneul final. Turneul final s-a disputat eliminatoriu din faza optimilor de finală.
Ca şi în alte sporturi şi de această dată la handbalul masculin s-au produs câteva surprize interesante, între care cea mai mare poate fi considerată ocuparea locului trei de către HC Vaslui, locul doi  în seria A a diviziei secunde,  care a eliminat  două echipe din liga naţională.

Rezultatele înregistrate la turneul final
Optimi de finală: Ştiinţa Bacău I - Ştiinţa Bacău II 42-33 (24-12); Poli Timişoara - Dinamo Bucureşti 24-29 (9-13); Steaua Bucureşti - Victoria Bucureşti 39-17 (13-9); CSM Bucureşti - CSM Călăraş 37-33 (17-19); HCM Constanţa - Pandurii Tg.Jiu 42-31 (20-18); Potaisa Turda -Bucovina Suceava 32-30 (15-12); HC Vaslui - Caraş Severin Reşiţa 34-18 (16-6); Minaur Baia Mare - HC Odorhei 29-27 (15-15).
Sferturi de finală: Ştiinţa Bacău - Dinamo Bucureşti 37-27 (19-13); CSM Bucureşti-Steaua Bucureşti 31-28 (16-12); HCM Constanţa - Potaisa Turda 29-22 (15-14); HC Vaslui - Minaur Baia Mare 28-22 (16-13).
Semifinale: Ştiinţa Bacău - CSM Bucureşti 31-21 (17-9); HCM Constanţa - HC Vaslui 34-26 (16-14).
Finala loc 3: HC Vaslui - CSM Bucureşti 33-29 (18-16).

O finală de înaltă ţinută
HCM Constanţa  -  Ştiinţa Bacău 36-36 (12-17,28-28,31-31) 9-8 d.a.d

HCM Constanţa: Mihai Popescu (Rudi Stănescu)-Şimicu 11, Toma 9, Novanc 4, Stravositu 4, Buricea 3, Cricitoiu 2, Vujadinovic 1, Csepreghi 1, Cristescu 1, Angelovschi, Şoldănescu. Antrenor: Zvonko Sundovschi
Ştiinţa: Tamaş (Grigoraş)- Ramba 11, Ghiţă 7, Rotaru 5, Tărâţă 5, Bujor 2, Rusia 2, Da Silva 2, Păunică 1, Johansson 1, Iancu, Bujor, Vartic, Fenic. Antrenor: Eliodor Voica.
Meciul a fost 50 de minute la dispoziţia băcăoanilor, care în acest minut aveau un avans de 7 goluri (27-20). Când totul părea petcetluit, campioana s-a trezit şi a început recuperarea, punct cu punct, iar în ultima fracţiune a meciului Şimicu a transformat o aruncare de la 7 m. şi a egalat la 28-28.
Anterior, Laurenţiu Toma a văzut cartonaşul roşu, iar antrenorul constănţean a fost şi el eliminat. Meciul a intrat în prelungiri, iar în cele patru reprize de câte 5 minute a alternat scorul de o parte şi de alta, iar la final egalitatea s-a menţinut la 36-36. Departajarea s-a făcut la atuncările de la 7 metri, fiecare marcând şi greşind pe rând, cel care a greşit ulltimul şi care a consfinţit victoria a fost Ramba de la moldoveni, iar echipa campioană îşi adjudecă pentru a cincea oară consecutiv trofeul. Concluzile finale   au fost caracterizate   în puţinele cuvinte rostite de Marius Stavrositu: „Cred că aşa ar trebui să se joace handbal în România”.