FUTSAL

Colţea 1920 Braşov a produs surpriza campionatului

Autor: Bogdan POPESCU

Publicat la 24 noiembrie 2015

Echipa de futsal Colţea 1920 Braşov a reuşit, în weekend, la Buzău, cele mai bune evoluţii din istoria sa scurtă în Campionatul Naţional de Futsal - Liga a 2-a.
Astfel, chiar dacă încă mai sunt multe de pus la punct, elevii lui Liviu Negoiţă şi Ionel Pîrvu şi-au trecut în cont surpriza campionatului, reuşind să învingă, cu 6-4, ocupanta locului 2 şi una din marile favorite la promovare, Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ.
Braşovenii au făcut o primă repriză de vis, în care au arătat că, încet-încet, devin un o echipă de luată în seamă în futsalul românesc.
După un 5-2 neverosimil la pauză, echipierii Colţea 1920 Braşov au încercat şi au reuşit cu succes, să se apere şi să nu permită adversarului, unul cu mai multă experienţă, să întoarcă soarta partidei.
Toţi braşovenii au avut o evoluţie foarte bună cu Ceahlăul, în ciuda faptului că mulţi îi vedeau victime sigure. Cristian Puşcaşu a înscris de patru ori, după faze în care şi-a ridiculizat adversarii, iar celelalte reuşite le-au aparţinut lui Emanuel Creţulescu şi Liviu Negoiţă.

Replică bună dată liderului
În cel de-al doilea joc disputat în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” din Buzău, Colţea 1920 Braşov a dat piept cu liderul campionatului, Imperial Wet Miercurea Ciuc. În ciuda cărţii de vizită impresionante a ciucanilor, cu victorii pe linie în toate meciurile, jucătorii lui Negoiţă şi Pîrvu au oferit o replică pe măsură, lucru recunoscut chiar şi de adversari. Meciul s-a terminat 4-2 (2-0) pentru Imperial, dar reprizele au fost împărţite ca şi joc, cu câte una de fiecare parte. Ambele goluri ale Colţei au fost semnate de Cristian Puşcaşu.
Liviu Negoiţă şi Ionel Pîrvu s-au bazat la Buzău, pe următorii jucători: Alexandru Sandu, Ionuţ Vasiliu, Cristian Puşcaşu, Liviu Negoiţă, Ionel Pîrvu, Emanuel Creţulescu, Horaţiu Gavrilă, Alexandru Ioniţă, Octavian Ciucanu, Alin Niţan, Adrian Brănescu, Adrian Susanu, Sebastian Moraru şi Sandor Lazlo Arnold.
Cele două dispute, cu Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ şi cu Imperial Wet Miercurea Ciuc, au contat pentru etapele 7 şi 8 ale Ligii a 2-a de Futsal. Colţea 1920 Braşov va juca următoarele meciuri la Gheorghieni, pe 5 şi 6 noiembrie, cu Luceafărul Buzău şi AS Inter Gheorghieni.