banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9771 RON

1 USD = 4.7550 RON

1 GBP = 5.9799 RON

1 XAU = 448.7474 RON

1 AED = 1.2946 RON

1 AUD = 3.0123 RON

1 BGN = 2.5447 RON

1 BRL = 0.8244 RON

1 CAD = 3.3531 RON

1 CHF = 5.2715 RON

1 CNY = 0.6545 RON

1 CZK = 0.1987 RON

1 DKK = 0.6673 RON

1 EGP = 0.0939 RON

1 HUF = 1.2382 RON

1 INR = 0.0548 RON

1 JPY = 3.1168 RON

1 KRW = 0.3300 RON

1 MDL = 0.2558 RON

1 MXN = 0.2331 RON

1 NOK = 0.4269 RON

1 NZD = 2.7110 RON

1 PLN = 1.1954 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0524 RON

1 SEK = 0.4434 RON

1 TRY = 0.1313 RON

1 UAH = 0.1143 RON

1 XDR = 6.2319 RON

1 ZAR = 0.2589 RON

Editia 8361 - 17 feb 09:39

Cod roşu de urgenţă la Prejmer

Cod roşu de urgenţă la Prejmer. Parcul Industrial a fost evacuat din cauza unui gaz necunoscut care „ardea” oamenii pe faţă

Autor: Sorin ŢÎRCĂ

Publicat la 29 sepembrie 2014

Primele victime: 43 de angajaţi de la Autoliv. Laboratoarele de specialitate şi factorii de răspundere lucrează acum la determinarea acestei substanţe şi la aflarea cauzei intoxicaţiei.

Cod roşu de urgenţă la Prejmer. Parcul Industrial a fost evacuat din cauza unui gaz necunoscut care „ardea” oamenii pe faţă
43 de angajaţi ai unei secţii din Prejmer a societăţii Autoliv s-au intoxicat vineri dimineaţa, când au sosit la muncă. 18 echipaje SMURD au intervenit de urgenţă şi au transportat persoanele intoxicate la Spitalul Judeţean, unde 16 dintre acestea au necesitat internarea. Poliţia, ITM -ul şi alte autorităţi au luat probe din hală şi fac cercetări pentru a stabili cu ce substanţă s-au intoxicat muncitorii. 250 de muncitori care începuseră munca la orele 5:00 sau 6:00 dimineaţa se aflau în hală şi credeau că urmează o zi obişnuită de muncă. Nu avea să fie aşa, pentru că în jurul orei 7.00 s-a dat alarma, după ce câţiva muncitori au început să se simtă rău. Imediat, au început să sosească ambulanţele, iar membrii echipajelor SMURD i-au preluat pe muncitori şi i-au transportat de urgenţă la spital. Pompierii nu au reuşit să-şi dea seama care este substanţa cu care s-au intoxicat muncitorii.
„Este vorba de o substanţă necunoscută în momentul de faţă. Laboratoarele de specialitate şi factorii de răspundere lucrează la determinarea acestei substanţe şi la aflarea cauzei intoxicaţiei. Simptomele sunt de arsuri uşoare la nivelul feţei, însă nu mă pot pronunţa dacă sunt similare sau nu celor din cazul intoxicării cu monoxid de carbon”, a precizat colonelul Stelian Rechiţean, comandantul ISU Braşov.
 
 
„Este vorba de un accident colectiv de muncă prin inhalarea unui gaz încă necunoscut. Au fost aduşi 43 de pacienţi, dintre care 34 de femei şi 9 bărbaţi, care au fost investigaţi şi stabilizaţi. Nu este nimeni internat în terapie intensivă, nu a decedat nimeni, sunt toţi stabili, cu stare generală ameliorată”, a precizat Adrian Albotă, manager Spitalul Judeţean Clinic de Urgenţă Braşov. 16 dintre cei care au ajuns la spital au fost internaţi iar dintre aceştia o femeie a ajuns la Spitalul de Obstretică-Ginecologie pentru că era însărcinată în 5 săptămâni. Din cauza numărului mare de persoane intoxicate şi a numeroaselor echipaje SMURD şi ambulanţe care s-au deplasat la faţa locului, incidentul a necesitat punerea în aplicare a planului roşu al judeţului Braşov. Pentru ca numărul angajaţilor intoxicaţi să nu crească, angajaţii tuturor firmelor din Parcul Industrial Prejmer au fost trimişi acasă. 
„A venit Poliţia şi ne-a anunţat că s-a întâmplat ceva la Autoliv şi că trebuie să plecăm acasă. La noi nu s-a întâmplat nimic”, spune unul dintre angajaţii altei firme din Prejmer. Compania în hala căreia s-a produs accidentul de muncă produce sisteme de siguranţă auto, Autoliv, este firma cu cei mai mulţi angajaţi din judeţ, respectiv 5.333 de angajaţi, şi are o cifră de afaceri de peste 2,1 miliarde lei înregistrată în 2013, potrivit Institutului Naţional de Statistică Braşov. 
+3 -0

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie