Cluburile vor final de sezon şi în handbalul masculin

Publicat la 13 mai 2020

Conducătorii echipelor s-au exprimat şi pentru eliminarea regulii de limitare a numărului de extracomunitari

A venit şi rândul şefilor cluburilor de handbal masculin, marţi, să discute în videoconferinţă cu cei din conducerea Federaţiei Române de Handbal, preşedintele Alexandru Dedu şi Cristina Vărzaru. Prima temă abordată, ca şi în cazul discuţiilor purtate luni la feminin, încheierea sezonul în curs.
Pentru Liga Zimbrilor, 11 din cele 14 grupări au fost pentru a pune punct final anului competiţional, 9 susţinând chiar că acest campionat trebuie să se termine cu acordare de medalii. Potrivit prosport.ro, doar Potaissa Turda, HC Dobrogea Sud Constanţa şi Steaua au susţinut că acest sezon ar trebui să continue.
Pe de altă parte, toată lumea a fost de acord ca turneul Final Four al Cupei României să fie reprogramat, unanimitate existând şi pentru creşterea numărului echipelor la 16, în prima ligă.
În plus, s-a discutat problema criteriilor de valoare, mai exact regula care limita la trei numărul extracomunitarilor în handbalul masculin. Votul cluburilor a fost categoric în acest sens, 22 din 22 pentru eliminarea prevederii. A fost, însă, propusă o nouă regulă, ca pe foaia de joc să existe un număr minim de jucători români (unele cluburi au propus 8, altele 10).
O decizie finală asupra acestor aspecte, dar şi pentru cele discutate anterior cu şefii de la feminin, va fi luată luni, 18 mai, în Consiliul de Administraţie al FRH.