Clinceni şi Botoşani au prins ultimele bilete pentru playoff

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 12 aprilie 2021

Sepsi, 1-1 cu FCSB şi termină pe patru sezonul regulat

Academica Clinceni, în premieră, şi FC Botoşani s-au calificat în play-off, după meciurile jucate vineri în deplasare, în etapa a 30-a a Ligii I de fotbal, ultima a sezonului regulat. Academica a învins-o pe Dinamo cu scorul de 3-1, după ce ilfovenii au marcat golurile în primele 17 minute. Raul Rusescu (4) a deschis scorul, în urma unui corner, Andrei Cordea (11) a majorat diferenţa cu un şut la colţul lung, iar francezul Thibault Moulin (17) a reuşit primul său gol în Liga I direct din corner. Golul de onoare al lui Dinamo a fost semnat de Ricardo Grigore (73), după un corner. FC Botoşani a remizat cu FC Voluntari, 1-1 (1-0), în deplasare. Nord-macedoneanul Stefan Askovski (20) a deschis scorul pentru oaspeţi, iar cehul Lukas Droppa (52) a egalat după pauză. A fost primul gol al lui Droppa pentru Voluntari. FC Argeş a învins-o pe Chindia cu 3-1 (0-1), la Piteşti. Echipa antrenată de Emil Săndoi a deschis scorul prin Denis Dumitrascu (30), cu un şut splendid din marginea careului. Gazdele au egalat dintr-un penalty uşor acordat la un duel între Dumitraşcu şi Ionuţ Năstăsie. Golgheterul Cephas Malele a marcat din lovitura de pedeapsă (55). Ionuţ Năstăsie (77) a adus echipa gazdă în avantaj, iar atacantul elveţian de origine angoleză a închis tabela (88), cu al 14-lea său gol din acest sezon. FCSB nu a reuşit să încheie sezonul regulat cu o victorie, remizând pe terenul lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 1-1.  Echipa lui Toni Petrea a deschis scorul după 6 minute de joc, iar covăsnenii au egalat în minutul 56, prin Safranko.
În primul meci al etapei, Astra Giurgiu şi UTA Arad au remizat (0-0), aseară, după închiderea ediţiei a avut loc duelul Universitatea Craiova-CFR Cluj, iar Poli Iaşi-FC Hermannstadt şi FC Viitorul-Gaz Metan Mediaş se joacă luni.
Clasament: 1. FCSB 65, 2. CFR 63, 3. Craiova 57, 4. Sepsi 45, 5. Clinceni 44, 6. Botoşani 42, 7. Argeş 40, 8. Chindia 39, 9. Astra 38, 10. UTA 37, 11. Voluntari 32, 12. Viitorul 31, 13. Gaz Metan 30, 14. Dinamo 27, 15. Hermannstadt 26, 16. Iaşi 22.