Curs BNR

1 EUR = 4.9449 RON

1 USD = 4.8088 RON

1 GBP = 5.7845 RON

1 XAU = 278.6640 RON

1 AED = 1.3092 RON

1 AUD = 3.2642 RON

1 BGN = 2.5283 RON

1 BRL = 0.9022 RON

1 CAD = 3.7184 RON

1 CHF = 4.9770 RON

1 CNY = 0.7171 RON

1 CZK = 0.1998 RON

1 DKK = 0.6647 RON

1 EGP = 0.2545 RON

1 HUF = 1.2170 RON

1 INR = 0.0607 RON

1 JPY = 3.5413 RON

1 KRW = 0.3666 RON

1 MDL = 0.2473 RON

1 MXN = 0.2353 RON

1 NOK = 0.4802 RON

1 NZD = 2.9593 RON

1 PLN = 1.0413 RON

1 RSD = 0.0421 RON

1 RUB = 0.0782 RON

1 SEK = 0.4577 RON

1 TRY = 0.2832 RON

1 UAH = 0.1628 RON

1 XDR = 6.3617 RON

1 ZAR = 0.2923 RON

Editia 7730 - 06 iul 13:12

Cimitir pentru „prietenii blănoşi” la Braşov

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 02 iunie 2022

Consilierul judeţean Cătălin Leonte propune preluarea modelului britanic

Cimitir pentru „prietenii blănoşi” la Braşov

Pe lângă clinici sau frizerii, animalele de companie ar avea nevoie şi de un cimitir. Propunerea amenajării unui loc în care să fie îngropate necuvântătoarele îi aparţine consilierului judeţean braşovean Cătălin Leonte (Pro România), care a lansat această idee pe reţelele de socializare după ce a văzut că în Marea Britanie există o astfel de amenajare.
„De mult spun că un oraş ca Braşovul ar putea avea un cimitir pentru animalele de companie. Pentru mulţi, căţelul sau pisica sunt membri necuvântători ai familiei, care atunci când se duc lasă un gol imens. De ce să nu existe prin grija comunităţii, un astfel de cimitir, la care să se plătească toate taxele de închiriere şi înhumare ca şi la cel uman? Prietenii blănoşi merită mai mult decât să fie aruncaţi la ghenă sau îngropaţi undeva pe câmp”, a precizat consilierul judeţean.
Un cimitir privat pentru necuvântătoare, „Raiul animalelor” există în judeţul Ilfov. Acesta oferă servicii complete, transport, la ceremonie de înhumare sau incinerare, dar şi comemorări.



 

Comentarii

'Daniela '

2022-06-03 17:54:17


'O inițiativă necesară!O nota de civilizație și bun simț! Speram sa se și pună în practică !\nCei care nu au și nu au avut animale de companie, și mai ales nu știu ce înseamnă cu adevărat acest lucru, ii rog respectuos sa se abțină de la comentarii...nu au nici un drept să le facă.....!'

'Maria Oltyan'

2022-06-03 03:05:06


'Da este necesar un cimitir pentru animăluțe la Brașov '

'Willy'

2022-06-03 01:41:27


'Niste wc-uri pentru caini cand faceti? Sa nu mai faca pe trotuare si zone verzi. Si eu am un animal de companie. Imi tine companie la ziar. Raspunde la numele de barbughe si latra in rusa. Trebuie sa il dau retur lui Putin, mie nu imi place rusa. '

'Eu22'

2022-06-02 23:32:36


'O idee excelenta!!! Sunt foarte multe persoane care dețin animale de companie la bloc și necesită aceasta prioritate!!! Ar fi trebuit să fie adoptată aceasta idee chiar de mai mult timp !'

'Mihaela'

2022-06-02 21:58:58


'O ideea care tine de gradul de civilizatie. Poate ar trebui sa isi exprime opinia detinatorii de animale.\nRestul e clar ca nu au de ce sa-si bata capul cu aceasta initiativa!'

'Somebody '

2022-06-02 21:30:39


'Pe mine mă miră faptul că vă gândiți la cimitirul de animale, dar nu la război unde mor oameni, nu câimi si pisici'

'Adrian Marin'

2022-06-02 19:14:07


'Stercalau ...amice ești tampit'

'Cristi'

2022-06-02 12:34:31


'Solutia ar trebui sa vina din sectorul privat. Ma mira ca nu a facut nimeni un plan de afaceri. Sau ca o asociatie nu a luat initiativa. Primaria ar trebui implicata doar la nivel de autorizatii, ca si celelalte institutii (mediu etc)'

'Cineva'

2022-06-02 10:42:35


'Intr-adevar sunt inca destul de multe lucruri de rezolvat, dar si un cimitir pentru animalele de companie trebuie sa avem. Nu este numai o problema de civilizatie - cu toate ca noi romanii nu prea vrem sa ne civilizam, ci ceilalati sa se \"civilizeze\"dupa noi - ci si o problema sanitara.'

'Acida'

2022-06-02 10:39:19


'Inspaimântator , citi cercopiteci au sarit deja cu gura impotriva unei asemenea idei! Probabil aceiasi cercopiteci nu au avut in viata lor un animal de companie, caci nu sunt capabili decît sa stea cu o mina in chiloti si cu cealalta sa imprastie otrava prin mass media. Daca nu sunteti in stare decit sa va iubiti pe voi si vietile voastre de cacao, stati acolo in tacere si lasati-i pe ceilalti sa iubeasca si sa aprecieze si sa plinga pe cine vor. Nerusinatilor si ne- educatilor!'

'Laura'

2022-06-02 10:31:29


'Mi se pare o idee foarte buna. Bineinteles, comenteaza aiurea numai cine nu a avut niciodata un animal de companie. Micile animalute pentru noi sunt membrii ai familiei.'

'Dan'

2022-06-02 07:45:53


'Este o nota de civilizatie! Eu am imormantat panaacum 2 caini de talie mare prin padure. Comentatorii de profesie zilnica \"Gica Contra\" probabil nu au avut in viata lor un animal de companie !!\nDa este necesar un cimitir pentru animale.'

'Tepes'

2022-06-02 07:04:43


'Servicii matrimoniale nu aveti??'

'Barbu Gh.'

2022-06-02 06:40:11


'Când ai mintea odihnită.... Gata, uslașii au rezolvat toate problemele umanității și au trecut la cele ale „blănoșilor”?'

'stercalau'

2022-06-02 06:14:26


'TIMPENII MAI MARI NU PUTEA SPUNE SI ASTA.SATU ARDE BABA SE PIAPTANA.'