Editia 8170 - 25 apr 23:56

FOTBAL- LIGA 1

Cifrele şi evenimentele etapei cu numărul 7!

Publicat la 18 sepembrie 2013

După o pauză de 19 zile, campionatul a fost reluat cu runda a VII-a, una oarecum liniştită, fără rezultate surprinzătoare. Cele trei echipe promovate nu au mai avut acelaşi avânt şi niciuna nu şi-a mai trecut în cont victorii. Botoşaniul a remizat la Chiajna cu Viitorul, timişorenii au pierdut la Vaslui, iar Săgeata a pierdut la scor în Ghencea. Cea de-a patra promovată, Corona nu a reuşit nici de această dată să scoată măcar un punct, în faţa unei alte echipe modeste, Mediaş. Surprinde scorul cu care a pierdut pe teren propriu Oţelul Galaţi, 0-4, la care au contribuit cele 2 eliminări la finalul primei reprize, Sergiu Costin şi Paraschiv, ultimul fiind considerat eliminat cu mult prea multă uşurinţă. Stegarii obţin un punct sub Pietricica după nouă ani atunci când braşovenii au învins cu 3-0 pe 23 aprilie 2004.

Cifrele rundei
Faţă de etapa anterioară eficacitatea ofensivă a scăzut de la 30 la 20 de goluri sau de la 3,33 goluri/meci la 2,22 goluri/meci. Scorurile rundei, Steaua 5-0 cu Săgeata şi Astra 4-0 la Galaţi. Numărul spectatorilor a crescut de la 35.100 în etapa VI-a, la 41.242 în această etapă. Ceahlăul a pierdut primele 2 puncte acasă şi a primit primul gol, după 6 etape. Schimbare de lider, echipa din Botoşani a fost detronată de Astra Giurgiu , care are alături de Steaua cele mai multe goluri marcate, 20 în 6 meciuri şi respectiv 14 în 5 meciuri.