Editia 8171 - 26 apr 22:09

CFR, prima înfrângere în campionat

Autor:

Publicat la 02 sepembrie 2019

Astra Giurgiu a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 3-2 (1-1), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-o partidă din cadrul etapei a 8-a a Ligi 1 de fotbal. Campioana a deschis scorul prin Adrian Păun (27), la vinclu, dar Astra a egalat înainte de pauză, prin fundaşul muntenegrean Risto Radunovic (38 - penalty), după un fault comis de Mike Cestor, fost jucător al giurgiuvenilor. Astra a trecut în avantaj după pauză, prin Valentin Gheorghe (57), din lovitură liberă, iar apoi oaspeţii au rămas în zece oameni, Mario Camora primind al doilea cartonaş galben (58). Portarul Cosmin Vâtcă (62) a fost eliminat pentru lovirea lui Radunovic, iar muntenegreanul a marcat din nou din penalty (62). Astra a mai avut o bară, prin Valentin Gheorghe (83). Antrenorul clujenilor, Dan Petrescu, a fost eliminat în minutul 42. CFR a pierdut primul meci din acest campionat şi şansa de trece pe primul loc, ocupat de Gaz Metan.