Editia 8166 - 19 apr 14:00

CFR este noua campioană!

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 17 mai 2010

Campionatul primei ligi la fotbal a ajuns la penultima rundă, una în care formația clujeană și-a realizat obiectivul, obținerea celui de-al doilea titlu din palmares

Campionatul primei ligi la fotbal a ajuns la penultima rundă, una în care formația clujeană și-a realizat obiectivul, obținerea celui de-al doilea titlu din palmares. În prima zi a etapei s-au disputat două partide, ambele în Ardeal. Ceferiștii clujeni aveau nevoie de o victorie în compania Inter-ului argeșean, victorie pe care au realizat-o cu destulă greutate. Medieșenii, scăpați de emoțiile matineului, au învins Cenușăreasa clasamentului la un scor care ne scutește de orice comentariu. Cefereul la al doilea titlu din palmares CFR Cluj - Internațional 2-1 (1-0) Au înscris: Bud (32), Deac (75) / Apostu (67). Cartonaș roșu: Ricardo Dani (CFR) min.82 pentru atac violent. Fiesta clujeană a început cu multe zile înaintea partidei pe care CFR-ul a susținut-o cu Internațional, de la cozile mari de la casele de bilete. Asistenta de 21.143 de spectatori spune totul despre starea fotbalului clujean. Revenind la meci, cu toate că formația de pe Someș credea că este unul fără probleme, Apostu din primele minute i-a atenționat că nu au venit pentru a face un simplu act de prezență, fapt pentru care elevii lui Mandorlini au luat jocul în serios. Cristi Bud, deosebit de activ și de această dată a amenințat buturile porții apărate de Popa în minutele 8 și 14 pentru ca tot el să fie autorul primului gol din minutul 32 atunci când Viera, jucătorul împrumutat de clujeni la Argeș a luftat penibil permițându-i să puncteze. Clujenii nu au mai insistat, au evoluat ca într-un meci de vacanță cea ce a făcut ca oaspeții să-i taxeze în min.67 prin Bogdan Apostu cu o lovitură de cap. Tot Viera a fost coautor și la doilea gol clujean care l-a lăsat pe Ciprian Deac să înscrie din lateral stânga. Ultimul fluier al lui Teo Crăciunescu a declanșat fiesta, iar de acum așteaptă cu înfrigurare o nouă evoluție în grupele Ligi Campionilor. Victorie ca în curtea școlii Gaz Metan - Unirea Alba Iulia 5-0 (1-0) Au înscris: Eric (40 și 64), Hoban (53), Akaky (70), Dudiță (74). Medieșenii, descătușați de stresul la care au fost supuși și-au dat drumul la joc și au profitat de acalmia din tabăra celor din Alba Iulia. În prima repriză semnalul l-a dat Florin Dan, de la oaspeți, care în min. 10 a plesnit transversala, dar gazdele au deschis scorul numai cu cinci minute înainte de pauză prin brazilianul Eric, deosebit de activ și în acest meci. La reluare tot Eric face diferența în min.64 după care oaspeții cad complet și primesc gol după gol. Cu această victorie medieșenii și-au asigurat un loc în zona mediană a clasamentului. Vasluiul are nevoie de victorie Oțelul Galați - FC Vaslui (ora 17:00 - GSP-TV) 9 1 4 4 7-11 La Galați 4 1 2 1 4-3 În acest derbi moldav vasluienii au un avantaj clar de 3 victorii în fața celor de la Oțelul. Prima confruntare din Divizia A a avut loc pe 22 octombrie 2005, când vasluienii au promovat și în meciul de pe terenul propriu scorul a fost unul alb (0-0). În returul aceluiași campionat, la Galați, a fost din nou remiză: 1-1. O singură dată au învins oțelarii, pe 25 aprilie 2007, pe Dunăre, cu 2-0. În ediția precedentă vasluienii s-au impus în ambele partide, 1-0 la Galați și 2-1 la Vaslui. Cum de data aceasta Fiara și elevii lui au nevoie acută de puncte aceștia vor forța nota, măcar pentru a recupera cea ce a pierdut în tur la Galați, când a fost din nou 1-1. Ialomițenii, la o victorie de Liga Campionilor Unirea Urziceni - Ceahlăul (ora 20:00 - Digi Sport) 5 3 1 1 8-4 La Urziceni 2 2 0 0 4-0 În timp ce Unirea se află pe locul secund care duce în preliminariile Ligi Campionilor, loc pe care și-l doresc să rămână, nemțenii se află tot pe un loc, doi dar de la coada clasamentului, de unde nu mai au scăpare, numai eventual dacă vreo echipă din prima ligă nu va primi licența. Anumite guri spun că Gheorghe Ștefan se gândește și la o variantă să momească echipa din Brănești (care va promova din liga a doua) să urce la Neamț. Până atunci meciul din Ialomița nu poate să aibă un câștigător decât pe încă formația campioană în exercițiu. În palmaresul direct Unirea are un avantaj de două victorii din cele 5 dispute. Unirea a obținut trei victorii, iar singurul succes nemțean a fost consemnat pe 25 august 2006, la Piatra Neamț (1-2). Agonia Pandurilor Pandurii - FC Timișoara (ora 21:45-Antena 1) 9 2 0 7 6-15 La Tg. Jiu 4 2 0 2 5-6 Pentru gorjeni este al cincilea sezon de primă ligă, un sezon în care s-au afundat aproape definitiv în zona retrogradării. Numai o victorie în compania timișenilor ar mai putea s-o țină în viață pentru ca în ultima etapă să spere la punctele din meciul de la Alba. De cealaltă parte, pentru a prinde o poziție cât mai sus în clasament, timișenii au nevoie de toate punctele puse în joc. După palmares, timișorenii au un avantaj clar. Din cele 9 dispute au învins în 7, cele două victorii gorjene s-au obținut în primele momente când Pandurii au evoluat pe prima scenă.