Editia 8166 - 19 apr 05:49

CFR Cluj a luat Cupa la U19

Autor:

Publicat la 27 mai 2019

CFR Cluj a câştigat Cupa României U19, sâmbătă după-amiază, după o finală spectaculoasă cu juniorii lui Viitorul Constanţa. S-au marcat patru goluri în meciul de la care n-au lipsit selecţionerii Cosmin Contra, de la echipa mare, şi Mirel Rădoi, tineret, dar nici fostul antrenor de la FCSB, Nicolae Dică. Puştii de la Viitorul au fost încurajaţi de Simona Halep înaintea meciului, disputat la Ploieşti, pe ”Ilie Oană”, stadionul finalei Cupei României, Astra - Viitorul.
Cu vărul Simonei Halep titular, puştii lui Hagi au deschis scorul în minutul 3, prin Alexandru Pop. Jucătorii celor de la CFR Cluj nu s-au lăsat demoralizaţi şi au întors scorul până în minutul 10. Aron Girsik şi Alin Fica au dat două goluri în tot atâtea minute.
Ardelenii s-au apărat aproape toată repriza secundă şi au închis meciul în minutul 84. Cătălin Nistor a stabilit rezultatul final, scor 3-1.