Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 31 octombrie 2018
„Neoficial, am auzit că Ministerul Finanţelor ar fi luat în calcul să predea Cetăţuia Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă”, a anunţat primarul Braşovului, George Scripcaru
Închisă în 2015, Cetăţuia Braşovului va mai rămâne o perioadă cu porţile închise, asta pentru că nici acum, situaţia juridică a monumentului nu este clarificată. Monumentul a fost în proprietatea SC Aro Palace SA, iar în 6 mai 2015, Primăria a deschis un proces prin care a revendicat monumentul. În această speţă, atât Tribunalul Braşov, cât şi Curtea de Apel Braşov au dispus ca Cetăţuia să treacă din proprietatea SC Aro Palace SA în cea a statului român, decizie cu care Primăria a fost de acord, în ideea ca va prelua apoi monumentul. În schimb, SC Aro Palace SA nu a fost de acord cu decizia astfel că a contestat hotărârile instanţelor braşovene la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ). În aceste condiţii, şi Primăria Braşov a depus o contestaţie la ÎCCJ, prin care a solicitat ca Cetăţuia să intre în patrimoniul municipalităţii. „Procesul este acum pe rol. Încă nu a fost comunicat termenul de pronunţare”, a anunţat marţi primarul Braşovului, George Scripcaru.
Totuşi, având în vedere că decizia Curţii de Apel Braşov este executorie, legal, Cetăţuia este în proprietatea statului român, reprezentat de Ministerul Finanţelor. De altfel, încă de anul trecut statul român s-a înscris în Cartea Funciară ca proprietar provizoriu al Cetăţuii de pe Dealul Straja.
Primăria Braşov a început discuţiile cu noul proprietar, însă, a declarat ieri primarul Braşovului, încă se mai aşteaptă un răspuns. „Noi ne-am exprimat disponibilitatea de a prelua monumentul. Avem în plan restaurarea Cetăţuii şi includerea în circuitul turistic. Încă nu am primit nici un răspuns din partea Ministerului Finanţelor. În schimb, au apărut informaţii că Ministerul Finanţelor avea în plan să predea monumentul Ministerului Culturii, care ar trebui să îl restaureze şi să îl valorifice. Apoi, tot neoficial, am auzit că Ministerul Finanţelor ar fi luat în calcul să predea Cetăţuia Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă. Ar fi o situaţie cel puţin ciudată. Am fi în situaţia de a avea «pompierii din Cetăţuie»”, a precizat primarul Braşovului.
Costea Ion
2018-10-31 08:27:35
Doar la noi în țară prostia se dă în stambă! Nu cred că există pe pământ, nici măcar în Africa, atâta incompetență, prostie și rea voință ca la noi. Nici ca „zvon” nu poți concepe ca acest obiectiv să tracă la pompieri. Este ceva de „noaptea minții”.
După aproape un deceniu cu tensiuni şi conflicte la Teatrul „Sică Alexandrescu”, lucrurile par să se fi liniştit. Locul Teatrului pe scena protestelor este luat acum de Opera Braşov. Sâmbătă,[...]
2026-06-22 citeste mai multUn plug de 14 inci tractat de un motor de 18 CP nu va intra în sol cum trebuie, și nici un tractor de 150 CP nu va întoarce la capăt pe o parcelă de 0,3 hectare fără să calce mai mult[...]
2026-06-19 citeste mai multO anvelopă de camion subumflată cu doar câțiva PSI față de valoarea corectă nu se comportă pur și simplu „puțin mai rău": se supraîncălzește structural la fiecare rotație,[...]
2026-06-19 citeste mai multDirecţia Judeţeană de Mediu (DJM) Braşov a anunţat joi, 18 iunie, că a emis acordul de mediu pentru Autostrada A 13, sectorul Braşov-Făgăraş, inclusiv reţele de utilităţi din culoarul investiţiei.[...]
2026-06-19 citeste mai mult
rammstein
2018-10-31 19:23:41
va deveni prima cetate centru de dirijare a lui arafat...!!!...s-a vazut arabul la inaltime...mare staroste peste oras...sunt curios cum vor iesi masinile la interventii d-acolo!!!...sau cetate se va transforma intr-un hotel pentru angajatii pardon curcvele din teleorman!!!..platforma pentru elicoptere,parcare ,scari rulante .....