Editia 8168 - 23 apr 14:24

Celeștii Brașovului și seara lor magică

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 26 martie 2012

FC Brașov- Rapid București 1-0 (1-0) Stadion: Silviu Ploieșteanu. Teren bun. Timp călduros A înscris: Nuno Viveiros (min. 36) FC Brașov: Mario Felguieras - Alex

Celeștii Brașovului și seara lor magică FC Brașov- Rapid București 1-0 (1-0) Stadion: Silviu Ploieșteanu. Teren bun. Timp călduros A înscris: Nuno Viveiros (min. 36) FC Brașov: Mario Felguieras - Alex. Mateiu, Ricardo Machado, Lucian Munteanu, Cristi Ionescu-Nuno Viveiros (84 Javier Velayos), Peter Majernik, Davide Dias, Rareș Enceanu (63 Vasile Olariu)-Mugurel Buga, Blaze Illijoschi (70 Attila Hadnagy). Antrenor: Marius Șumudică. Rapid: Daniel Coman- Rui Duarte, Cristi Oros, Berti Glauber, Tavares Ezequias-Milos Pavlovici (46 Ioniță), Nicolae Grigore, Mihai Roman (64 Ștefan Grigorie)-Ciprian Deac, Sabrin Sburlea (46 Teixeira), Romeo Surdu. Antrenor: Răzvan Lucescu. Arbitru: Adrian Cojocaru. Asistenți: Miklos Nagy, C.Damșa. Cartonașe galbene: Ilijoschi (43),Mateiu (62 și 88). Cartonaș roșu : Alex Mateiu, min. 88 pentru două avertismente. Întâlnire de gradul trei aseară la Brașov unde antrenorul gazdelor declarase în timp iubire eternă Rapidului, echipă ce cuprinde un contingent serios de jucători ce până nu de mult sărutau cu foc drapelul galben-negru. Prima surpriză a oferit-o Șumudică odată cu titularizarea copilului teribil Rareș Enceanu, de doar 17 ani. Răzvan a răspuns cu titularizarea a opt foști jucători ai Brașovului, plus un al nouălea, Teixeira pe bancă. Momentul festiv cu premierea legendei Nicolae Pescaru a unit tot stadionul într-un cor al ropotelor de aplauze. Și a început meciul. Rapidul și-a arogat supremația călcând mai mult terenul advers, dar primul șut la poartă a aparținut lui Ilijoski (7). Prima mare ocazie Machado, apoi a fost șutul debutantului Enceanu peste poartă (9). Ilijoski l-a întins serios pe Coman (25), dar impresia generală era că ambelor echipe le este teamă. Grigore l-a dezmorțit cu un șut zdravăn pe Felgueiras, care a scos superb. La fel ca și la șutul lui Oros din minutul 35. În minutul 37 stadionul a luat foc când Nuno Viveiros a prins un șut senzațional la colțul lung, în dreapta lui Coman, 1-0.A fost scorul primei reprize, scor care avea să dea aripi brașovenilor și în debutul mitanului secund. Ilijoski a dat fiori Rapidului, dar a prins Coman (48). La fel zece minute mai târziu, când a reluat spectaculos din întoarcere. Pe măsură ce jocul a avansat, presiunea Rapidului s-a accentuat, dar apărarea Brașovului a fost la înălțime. Finalul a fost la puls maxim, mai ales după eliminarea lui Mateiu, pentru două cartonașe. Nu putem trece peste atitudinea jucătorilor noștri, peste dăruirea lor și nu în ultimul rând pentru inteligența lui Șumudică, cel care a pregătit excelent meciul. Pentru a doua oară în decurs de patru zile, felicitări! Șumudică e în al nouălea cer! La finalul meciului, Marius Șumudică s-a declarat multumit de rezultatul partidei și consideră că s-a făcut dreptate:” Cu un ochi plâng și cu un altul râd.Rapidul are un loc aparte în inima mea, dar acum lucrez la Brașov și îmi fac treaba aici. Anul trecut, după 29 de etape am fost îndepărtat, aveam și eu dreptul să fiu la o cupă europeană, așa că, cu atât mai dulce este victoria de azi. Dumnezeu a făcut dreptate.Imi pare rău pentru suporterii Rapidului, dar în ce mă priveste mi-am îndeplinit obiectivul pe care eu mi l-am luat,suntem pe locul 9.În momentul când legi două victorii înseamnă mult, înseamnă momentan liniște la Brașov”. (D.V.)