Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 23 aprilie 2026
Alexia Stan încântă cu mâncare „de clasă” clienţii unui restaurant de fine-dining din centrul Braşovului
Alexia Stan are 21 de ani şi este din Codlea. Este Sous Chef la un restaurant de fine-dining din centrul vechi al Braşovului şi se ocupă cu… bucătăria. Este, probabil, cel mai tânăr Sous Chef din România, din informaţiile fwdBv.
Într-un restaurant, Sous Chef-ul este al doilea la comandă, sub şeful de bucătărie (bucătarul şef), având o mulţime de responsabilităţi. El/ea trebuie să planifice cum sunt prezentate produsele alimentare pe farfurie, ţine personalul din bucătărie în ordine, creează programul de lucru şi trebuie să se asigure că toate produsele alimentare care merg către clienţi sunt de cea mai bună calitate, pentru a face clienţii fericiţi. În lipsa şefului de bucătărie, un Sous Chef îi va prelua toate responsabilităţile. Asta face Alexia Stan, la 21 de ani, într-unul dintre cele mai exclusiviste restaurante din Braşov.
Parcursul Alexiei în bucătărie a început în urmă cu 11 ani, atunci când a câştigat prima competiţie culinară, la vârsta de 11 ani. Pe cea de-a doua – Arena Bucătarilor Juniori – a câştigat-o la 14 ani, după care a urmat specializarea în domeniu, absolvind Facultatea de Business şi Management Culinar.
„La 11 ani, am câştigat locul întâi la Cupa Presei la gătit, alături de tata, iar acolo au fost câteva persoane din domeniu care m-au văzut şi care au fost foarte surprinse de faptul că eu, la 11 ani, mă descurc în bucătărie. În zilele noastre li s-a părut ceva foarte «wow». Li s-a părut că sunt încă un copil care face asta, de asta a fost ceva special. La 14 ani am câştigat locul al doilea la Arena Bucătarilor Junior, o competiţie care a fost chiar o provocare, pentru că eu, la momentul respectiv, nu consideram că sunt pregătită pentru o asemenea competiţie, dar mi-am depăşit limitele”, spune cel mai tânăr Sous Chef din România.
Alexia a fost, de fapt, cel mai tânăr participant la Arena Bucătarilor Junior,cel mai junior dintre juniori, având doar 14 ani. „A fost destul de dificil, pentru că toate celelalte persoane cu care concuram aveau deja experienţă în bucătărie. Lucrau pe la diverse restaurante din Braşov, ştiau deja mersul lucrurilor în domeniu. Eu, în schimb, eram doar o adolescentă care abia intrase la liceu şi gătea doar de plăcere prin casă, ceea ce a făcut ca parcursul meu acolo să fie puţin mai dificil, dar atât. Cum să zic, a fost o provocare!”, spune Alexia.

„Tu ar trebui să fii aici, în locul nostru, să faci jurizarea”
După ce Alexia a finalizat farfuria de concurs, unul dintre chefii din juriul Arena Bucătarilor Junior s-a ridicat de la masa de jurizare, a venit la staţia de lucru, a luat-o de mână, a aşezat-o pe scaunul juriului şi i-a spus copilei în vârstă de doar 14 ani: „Tu ar trebui să fii aici, în locul nostru, să faci jurizarea.
„În acel moment am fost şi eu foarte surprinsă, pentru că nu înţelegeam întocmai ce se întâmplă. Nu îmi dădeam seama de puterea pe care o am, de cât de bine făcusem farfuria. Eu nu am văzut ce a fost jurizat pentru mine. Nu mă priveam la fel cum mă priveau chefii din juriu, pentru că, teoretic, fiind prima competiţie cu o mai mare greutate – Arena Bucătarilor Junior – eu nu conştientizam că am talent în acest sens. Şi a fost cumva momentul care m-a împins de la spate să urmez această carieră”.
Alexia spune că, în acest parcurs profesional, a fost ajutată de mulţi oameni. Unii au remarcat-o, alţii au ajutat-o şi alţii au împins-o de la spate să intre în domeniul culinar: „Au fost câţiva oameni. A fost chef George Valery, care este trainer la HoReCa Culinară School în Braşov. A fost lady chef Cornelia Ghişoi, care m-a ajutat la competiţie. A fost familia în spate, apropiaţii, au fost cei de la Guerrilla Cooking, care m-au ajutat şi m-au susţinut mai ales atunci când eram destul de tânără, la 14 ani. Au fost câteva persoane care m-au încurajat şi asta a contat mai departe, dar în principiu, a fost familia care m-a împins de la spate atunci când am vrut să-mi aleg cariera”, povesteşte despre „tinereţea” ei Alexia, care acum are 21 de ani.
Ca urmare a pasiunii, a sfaturilor şi a „împinsului de la spate”, Alexia a absolvit Facultatea de Business şi Management Culinar la „Taste Culinare Business Academy”, care este o universitate acreditată de Manchester Metropolitan University din Regatul Unit. În facultate a avut experienţe atât teoretice, cât şi practice, respectiv toată partea de teorie ce ţine de domeniul HoReCa – tot ce înseamnă un hotel, fiecare departament şi partea de bucătărie – dar şi partea practică, unde a avut internship-uri în Cipru care au ajutat-o să aprofundeze toate cunoştinţele şi să înveţe literalmente ce înseamnă să lucrezi în bucătărie, să fii bucătar.
Cu toată experienţa dobândită în facultate, în momentul în care a intrat într-o bucătărie profesionistă, Alexia a fost puţin copleşită: „Sincer, nu a fost aşa cum mă aşteptam, pentru că eu nici măcar nu ştiam să citesc un bon de comandă în momentul în care am avut primul loc de muncă. A fost un pic cam greu să mă adaptez, dar cu timpul, cu oameni potriviţi lângă mine, acest lucru a devenit mult mai simplu. Cumva. Prima dată când am intrat într-o bucătărie de restaurant, mi-am dat seama că practica şi teoria nu sunt acelaşi lucru – dacă nu ai practică, poţi să ai oricâtă teorie”.
Alexia şi-a continuat drumul: „Mi-am dorit foarte mult să avansez într-o companie din domeniu şi parcursul meu în a deveni chef a fost unul, să zicem, oarecum uşor, pentru că mi-am dat toată silinţa din momentul în care m-am decis să lucrez în acest domeniu şi, cumva, din dorinţa de a învăţa foarte multe, am avansat destul de repede. Pentru că am avut un progres foarte sănătos, să zic, din fericire, am şi fost văzută şi remarcată”, spune Alexia Stan.
Sous Chef la unul dintre primele 10 cele mai apreciate restaurante din România
Parcursul Alexiei a fost unul precis: în momentul în care a vrut să lucreze la poate cel mai bun restaurant de fine-dining din Braşov, a ştiut exact că acolo o să se angajeze, că vrea să evolueze acolo şi că vrea să ajungă Sous Chef. „Asta a fost ceea ce mi-am dorit de la mine şi de la acest loc de muncă şi asta m-a ambiţionat şi mai tare. Pe parcursul celor doi ani de zile de când lucrez aici, am avut foarte multe de învăţat de la colegii mei şi mai ales de la şeful meu, pentru că sunt oameni care au lucrat la restaurante cu stele şi care au foarte multă experienţă şi am fost ca un burete în a absorbi informaţii şi «tips and tricks» de la ei”, spune Alexia.
Cât de mari sunt pretenţiile şi câtă muncă stă în spatele unei farfurii de fine-dining?
„Sunt destul de mari, oamenii îşi doresc foarte multă atenţie, îşi doresc loialitate, îşi doresc pasiune foarte multă în farfurie şi lucrurile acestea nu vin decât cu foarte multă muncă. Sunt foarte multe ore de pregătire, ore de research, cum să faci o farfurie, cum să schimbi un meniu, cum să vii cu ceva nou pe care clientul să-l iubească. Adică să ai un avantaj faţă de alte restaurante, pentru că domeniul fiind fine-dining, în România, încă nu este suficient de bine înţeles şi asta, din păcate, e un lucru la care încă se lucrează, dar e foarte dificil să combini plăcerea de a găti cu ceea ce îşi doresc oamenii şi cu disponibilitatea pe care o avem noi”.
Alexia spune că în această meserie, cei pasionaţi de gătit la nivel înalt au două mari satisfacţii: „Din punctul meu de vedere, prima satisfacţie este cea în care persoana care îţi gustă mâncarea este cu adevărat mulţumită şi încântată de acel preparat. Şi a doua ar fi atunci când îţi imaginezi o combinaţie sau un concept sau orice ţine de un preparat. Îl încerci fizic şi îţi iese exact aşa cum ţi l-ai imaginat”.
Concurent la selecţia naţională pentru cel mai important concurs culinar mondial
Deşi este foarte tânără, Alexia a fost selectată de un chef cu renume pentru a participa, în echipa lui, la selecţia „reprezentativei” României pentru cel mai important concurs culinar mondial, Bocuse d’Or. Selecţia a avut loc la Braşov, în toamna anului 2025.
„Bocuse d’Or a fost o experienţă, a fost un pas în plus pe treapta carierei mele, pentru că a fost un concurs care m-a scos din zona mea de confort, ceea ce este un lucru foarte bun, pentru că o competiţie nu se compară cu un service la orice restaurant. Există presiunea cerinţelor juriului, există implicare, există foarte multe nopţi nedormite şi reţete gândite. Şi răzgândit din nou şi din nou. Stresul, să nu mai zic de competiţia în sine, că noi concurăm cu altcineva şi nu ştii niciodată ce vor face ceilalţi concurenţi sau ce vor aduce nou sau dacă nu cumva facem acelaşi lucru. Adică există foarte multe lucruri de luat în calcul, care vin cu o presiune foarte mare, mai ales la 21 de ani”, povesteşte Alexia.
Şi au fost chefi din juriul Bocuse d’Or, compus din 10 specialişti în domeniul culinar, care au observat şi au spus chiar în cadrul competiţiei că disciplina Alexiei şi atenţia ei la detalii nu a trecut neobservată.
„Cred că pentru un chef şi pentru orice carieră, în general, este foarte important să fii constant şi consecvent. De asta s-au referit chefii din juriu la disciplină şi la atenţia mea la detalii, pentru că unii dintre ei mă cunosc de mulţi ani şi ei au comparat-o pe Alexia de 16 ani cu Alexia de 21 de ani şi au văzut evoluţia şi şi-au dat seama că eu am muncit şi am avut – cum s-au exprimat şi ei – atenţie şi disciplină. Pentru un chef este foarte important acest lucru, pentru că, dacă ai pasiune, dar nu faci nimic înspre a-ţi defini parcursul, bucătăria va rămâne ca orice hobby. Va rămâne un hobby şi atât”, spune cel mai tânăr Sous Chef care lucrează într-un restaurant de fine-dining din România.
„Eu mă bucur sincer că am reuşit, la vârsta asta să îmi asum o asemenea responsabilitate, indiferent dacă sunt sau nu cel mai tânăr Sous Chef”, spune Alexia.
E dificil să fii chef şi femeie, să coordonezi tot
Alexia spune că poziţia de Sous Chef într-un restaurant de top este una destul de dificilă, care implică foarte multe activităţi, dincolo de „tigaie”. „Ca chef şi ca femeie, e o poziţie destul de dificilă, pentru că trebuie să coordonezi fiecare service. Trebuie să coordonezi livrări de marfă, comenzi necesare, trebuie să se menţină o anumită relaţie şi un anumit standard cu furnizorii. Nu a fost un lucru uşor, dar în momentul în care am ştiut că sunt capabilă să fac asta, am zis: «Ok, let’s do it!». Cel mai greu moment a fost când a trebuit să duc un service cu sala plină şi să fiu singura persoană care să poată rezolva problemele din locaţie. Eu, cu două mâini, trebuie să le fac pe toate. Mai ales când vine vorba de montat mâncare, degustat mâncare. Iar într-un service foarte aglomerat, câteodată mă oftic”.
Viaţa de chef nu este una dintre cele mai uşoare
La 21 de ani, Alexia spune că viaţa de chef nu se împacă extraordinar de bine cu cea personală: „Nu pot spune că viaţa de chef şi cea personală se împacă extraordinar de bine. Cred că orice persoană din domeniu ştie că în momentul în care te hotărăşti să lucrezi în HoReCa, nu neapărat doar în bucătărie, îţi sacrifici un pic mai mult din timpul tău liber, pentru că bucătăria şi HoReCa înseamnă foarte multe ore muncite în picioare, foarte multe nopţi în care stai să te gândeşti cu ce mai poţi veni nou, ce mai poţi să găteşti, cu ce mai poţi îmbunătăţi un anume preparat. Deci, la o vârstă aşa de tânără, cumva, nu se împacă prea bine. Dar important este că toate aceste lucruri la un moment dat se echilibrează şi se compensează. Îmi doresc să învăţ cât mai mult. Îmi doresc să merg la mai multe competiţii, să mai cunosc oameni din domeniu, care au experienţă, ca să văd ce mai pot descoperi de la ei, pentru că simt că mai sunt foarte, foarte multe de învăţat, mai ales având în vedere că am extraordinar de mult timp să fac asta şi cred că am toate resursele necesare să îmi ating acest scop”, spune cu mândrie braşoveanca Alexia Stan, probabil cel mai tânăr Sous Chef într-un restaurant de fine-dining din România. (BizBraşov.ro)

nu este nici un comentariu
Biroul Politic Naţional al PNL, şedinţă cu scântei
2026-04-22 citeste mai multPreşedintele României, Nicuşor Dan, a convocat miercuri, 22 aprilie 2026, la Palatul Cotroceni, consultări cu liderii partidelor şi formaţiunilor politice parlamentare, în contextul[...]
2026-04-22 citeste mai multLiderul AUR George Simion a transmis, marţi, 21 aprilie, condiţiile formaţiunii pentru partidele din coaliţia care s-a rupt, fie PNL, fie PSD. „Să nu vă îndoiţi de noi. Trei lucruri.[...]
2026-04-22 citeste mai multVicepremierul liberal Cătălin Predoiu a afirmat, marţi, că „nu se pune problema de a ieşi în afara unei decizii de partid”, după ce a fost întrebat despre o eventuală preluare[...]
2026-04-22 citeste mai multMarcel Ciolacu, acum preşedintele CJ Buzău, s-ar fi mutat într-un penthouse de lux din zona Herăstrău, alături de partenera sa, Sorina Docuz, unde chiria lunară ar ajunge la aproximativ 15.000[...]
2026-04-23 citeste mai mult
Adaugă un comentariu