banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8689 - 26 iun 01:13

Ce spun braşovenii despre eticheta „lapte de fân” pe care vrea să o introducă Ministerul Agriculturii

Autor:

Publicat la 14 iulie 2021

Ce spun braşovenii despre eticheta „lapte de fân” pe care vrea să o introducă Ministerul Agriculturii

Dacă vă plac brânzeturile şi iaurturile gustoase, căutaţi în viitor, în magazine, eticheta „lapte de fân”. Ministerul Agriculturii intenţionează să introducă şi în România această certificare de calitate care funcţionează deja în 4 state din Uniunea Europeană.
Specialiştii spun că laptele obţinut de la animale hrănite doar cu iarbă şi fân este mai sănătos şi mai gustos decât cel convenţional.
„Un lapte de fân e un lapte de calitate. Nu se compară cu un laptele de fermă cu silozuri”, a declarat, într-un reportaj realizat de Pro TV, Marian Râpean, fermier din Feldioara, care are, împreună cu tatăl său, o fermă de vaci. Vara, animalele lor pasc pe păşune, iar iarna primesc fânul cosit de pe dealurile din împrejurimi.
„Poate ne face şi un preţ mai bun, pentru că noi avem numai muncă aici, nu avem sărbătoare, numai lângă animale stăm”, a spus şi Gheorghe Râpean, fermier, referitor la noul program prin care Ministerul Agriculturii îşi propune ca laptele provenit de la animalele hrănite în acest mod tradiţional să fie certificat ca „ de fân”, iar toate produsele rezultate să poarte o etichetă specială.
Specialiştii în nutriţie spun că laptele de fân are un conţinut aproape dublu de acizi graşi omega III în comparaţie cu laptele standard. În compoziţia sa se regăsesc cantităţi semnificative de „terpene” – compuşi organici care luptă împotriva bolilor de cancer. Gustul este şi el mai pregnant şi mai plăcut.
În ceea ce priveşte laptele convenţional, cercetătorii austrieci au descoperit că nutreţurile însilozate, fermentate, sunt cele care modifica semnificativ aroma. Ca urmare, şi produsele lactate rezultate sunt mai fade.
Oficialii guvernamentali spun că aproximativ 300.000 de fermieri din ţara noastră ar putea obţine eticheta „lapte de fân”, în condiţiile în care o treime din suprafaţa agricolă a României este reprezentată de păşuni şi fâneţe. Ministerul Agriculturii propune ca TVA-ul aplicat produselor din acest lapte de calitate superioară să fie de numai 5%. În plus, oamenii vor putea accesa fonduri pentru promovare.
„Avem măsuri care aduc finanţare pentru costurile care sunt generate de certificare. Avem până la 150.000 de euro buget de promovare a acestui sistem de calitate. Avem până la 250.000 de euro buget pentru crearea lanţurilor scurte alimentare în jurul schemelor de calitate, inclusiv a laptelui de fân”, a declarat şi George Căţean (foto), secretar de sta în Ministerul Agriculturii şi fermier la Rotbav, unde creşte şi vaci şi oi, o afacere de familie.
În Austria, Germania, Italia şi Slovenia există deja la raft produse cu eticheta „lapte de fân”. Costă cu 50% mai mult, pentru că sunt de calitate, spun producătorii.

+4 -2

Comentarii

'Fanul'

2021-07-14 14:22:36


'Fanul e bun!\nO vacă de lapte are nevoie si de ceva concentrate, popular se spune \'tain\', pentru a fi productivă! Nu poti hrani animalul doar cu fân! \n'

'MIHAI'

2021-07-14 10:27:29


'Inseamna ca pretul laptelui o sa sacada,ca doar iarba este destula,sau este doar o smecherie a crescatorului ca sa scumpeasca produsu.'

'Cineva'

2021-07-14 08:54:24


'Toate sunt bune si frumoase si este o initiativa buna de diferentiere a produselor de calitate sau nu. Acest produs va trebui sa fie foarte bine promovat pentru ca neamul nostru de unghie in gat si prosti ca noaptea nu o sa inteleaga de este mai bine pentru sanatatea lor sa plateasca putin mai mult pe un produs calitativ, iar burdihanul umplut cu produse multe si ieftine nu inseamna sanatate.'

'Barbu Gh.'

2021-07-14 08:42:24


'Așteptăm să apară „lapte de lucernă” și „lapte de trifoi”. Cu patru foi...'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie