SCRIMĂ

Casian Cîdu, campion naţional la sabie

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 20 ianuarie 2023

Sportivii Centrului de la Braşov al lui CS Dinamo au încheiat Campionatul Naţional de juniori şi cadeţi cu rezultate foarte bune

În perioada 14-17 ianuarie, la sala de scrimă „Ana Pascu” din capitală a avut loc Campionatul Naţional de juniori şi cadeţi, în cadrul căruia Casian Cîdu, legitimat la CS Dinamo, care se pregăteşte la Centrul Sportiv de la Braşov al „câinilor”, a obţinut medalia de aur.
Potrivit site-ului oficial al Federaţiei Române de Scrimă, Cîdu a ajuns în finala categoriei de cadeţi, după ce l-a întrecut pe Alexandru Eva (CSM Iaşi), cu 15-12. Al doilea finalist a fost Dacian Enache (CSA Steaua) care l-a învins categoric pe Michael Ene (CS Riposta Bucureşti), cu 15-4. Finala a fost extrem de disputată, iar victoria i-a revenit lui Casian Cîdu, cu 15-13. Medaliile de bronz au fost obţinute de Alexandru Eva (CSM Iaşi) şi Michael Ene (CS Riposta Bucureşti).
În cadrul aceleiaşi categorii, mai mulţi sportivi ai Centrului de la Braşov al lui Dinamo, pregătiţi de antrenorii Ciprian Gălăţanu şi Cezar Ailincă, au terminat cu rezultate foarte bune.
Moise Tudor a fost la un pas de medalie, terminând pe locul 6, iar la fete, Butum Adelina a obţinut medalia de bronz, terminând pe locul 3.
În concursul pe echipe-băieţi, trupa formată din Cîdu Casian, Militaru David, Moise Tudor si Busuioc Andrei a obţinut medalia de argint, după ce a pierdut în finala mare contra celor de la Steaua Bucureşti.
La echipe-fete, Sezer Yasmin, Butum Adelina, Boncioagă Ştefania si Bobeş Eva au ocupat locul 4, fiind învinse în meciul pentru medalia de bronz de colegele de la Dinamo Bucureşti.
La categoria juniorilor, acelaşi Cîdu Casian a terminat pe locul 6, în timp ce în concursul pe echipe, unde a participat alături de trei colegi de la Dinamo Bucureşti (Vlad Covaliu, Nicolas Lupu, Marco Şovar) a obţinut titlul national.
Tot la juniori, dar la fete, de la Centrul de la Braşov al lui Dinamo, echipa formată din Statie Bianca, Ovesia Anna şi Butum Adelina a fost la un pas de medalie, terminând pe locul 4.

Olimpic Cetate Râşnov a participat cu patru sportivi
Tot sub îndrumarea lui Cezar Ailincă, patru sportivi ai CS Olimpic Cetate Râşnov au luat parte la Campionatul Naţional de juniori şi cadeţi, de la Bucureşti.
La juniori, râşnovenii au fost reprezentaţi de Cristolovean Bogdan (loc 30), Bujor Mihai (loc 43) si Mardare Bogdan (loc 59). Astfel, Olimpic Cetate a încheiat competiţia pe echipe pe locul 9 din 14.
La fete, Râşnovul a participat cu Dan Alexia, la cadeţi, sportiva terminând pe locul 19 din 53.