Editia 8166 - 19 apr 16:16

HANDBAL FEMININ

Când nimeni nu mai credea...

Publicat la 26 februarie 2018

Răbufnire de orgoliu: Corona a învins Zalăul, fetele lui Dragoş Dobrescu reuşind o repriză secundă aproape perfectă

Corona Braşov a câştigat cu 30-26 (14-16) meciul jucat duminică, pe teren propriu cu HC Zalău, în cadrul etapei a 17-a din Liga Naţională de handbal feminin. Partida a fost extrem de echilibrată mai ales în prima a ei parte, la pauză echipa oaspete intrând cu un avantaj de două goluri.
Situaţia s-a schimbat în a doua repriză, atitudinea jucătoarelor antrenate de Dragoş Dobrescu dând senzaţia că nu pot scăpa victoria, ceea ce de altfel s-a şi întâmplat. După un joc bine condus de la centru de Eliza Buceschi, dar şi cu o apărare extrem de bună, Corona a reuşit astfel să rupă seria înfrângerilor, în faţa unui adversar incomod, calificat în sferturile de finală ale Cupei EHF.
Pentru Corona au marcat: Buceschi 12, Ciuciulete 6, Chiper 4, Tiron 3, Neagu 2, Popa 1, Bloj 1, Hotea 1.
„A fost un meci foarte greu pentru noi pentru că am jucat împotriva unui adversar dificil. Cred, însă, că la fiecare meci principalul nostru adversar suntem chiar noi. Mă bucur că am obţinut cele trei puncte, însă mai mult mă bucur că am arătat ca o echipă, nu am cedat, ca în alte meciuri. Am intrat pe teren spunând că nu mai avem nimic de pierdut în campionat. Acest joc poate fi un nou început pentru colectivul nostru. Sper ca până la finalul sezonului să arătăm că merităm o altă poziţie în clasament”, a spus la finalul partidei, Eliza Buceschi.
Şi antrenorul Dragoş Dobrescu a punctat că numai cu o atitudine de echipă unită se pot câştiga meciuri, iar acest lucru a fost demonstrat cu prisosinţă în partida cu Zalău, una în care jucătoarele Coronei au obţinut împreună o victorie extrem de importantă. „A fost o victorie cu adevărat muncită. Fetele au muncit mult, şi-au dorit mult această victorie şi sunt bucuros că au şi obţinut-o. Asta nu înseamnă că la alte jocuri nu şi-au dorit, însă astăzi am reuşit să strângem rândurile şi am prins şi o zi bună. Felicit jucătoarele pentru felul cum au luptat. Doar aşa se pot obţine rezultate, ajutându-se una pe cealaltă şi trebuie să facem totul pentru a continua în acest fel. Ne aşteaptă în curând un meci de Cupa României, competiţie prin care încă ne putem atinge obiectivul. Îmi doresc să fi depăşit pasa proastă şi să fim în formă din ce în ce mai bună, de la meci la meci”.