FOTBAL- LIGA I

Campionatul s-a obişnuit cu surprizele ţinute în lanţ

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 25 august 2014

Runda a V-a a primului eşalon fotbalistic a început sub Tâmpa, unde stegarii aflaţi la meciul 1400 din palmares, au reuşit a 535-a victorie  în cei 57 de ani de prezenţă în elită.
Au început  cum nu se poate mai prost meciul cu mureşenii de la ASA, cu primirea unui gol în minutul 4, dar au avut puterea să creadă în şansa lor şi au terminat cu fruntea sus, fiind la prima victorie din sezon, una care i-au scos din zona minată a retrogradării. Puteau să realizeze un scor mai consistent, dar li s-a refuzat un penalty, iar atacul lui Gorobsov putea  să se termine cu lăsarea mureşenilor în inferioritate numerică pe teren.
La Chiajna, Marius Şumudică  s-a declarat, surprinzăptor, mulţumit de egalul din faţa câinilor. În Gorj, situaţia lui Petre Grigoraş devine incertă. I-a trecut din nou glonţul  pe la ureche după ce Viitorul a condus timp de 58 de minute, Pandurii egalând în primul minut al prelungirilor. Marea surpriză o constituie înfrângerea campionilor pe propriul teren în faţa unei echipe care a început foarte prost campionatul, cu două înfrângeri la scor, Ceahlăul. Costel Gâlcă a păstrat principalii jucători pe bancă, dar a pierdut trei puncte mari în campionat. Astăzi au loc ultimele două partide, ambele foarte inportante în economia clasamentului, la Iaşi cu Oţelul şi cea dintre CFR şi Gaz Metan.

Dinamoviştii la al treilea egal consecutiv, plus un „duşman” în plus, Istvan Kovacs
Concordia Chiajna  -  Dinamo Bucureşti  0-0

Un joc tern, fără faze  pe poartă. O singură ocazie de gol dar o multime de faulturi.
În afara fazei clare de a marca, cea a lui Bărboianu (54), nimic deosebit. Poate doar eliminarea  lui Valentin Lazăr (73) ca urmare unui fault asupra lui Stan. De semnalat este faptul că Marius Şumudică, veşnicul răzvrătit a fost de data aceasta mulţumit de rezultat.

Pandurii se zbate în zona fierbinte a ierarhiei
Pandurii Tg.Jiu  -   Viitorul Constanţa  1-1 (Mihai Roman 90+/Boban Nikolov 38)
În Gorj, s-au confruntat două echipe care în 4 etape acumulaseră câte două puncte fiecare, ambele dornice de prima victorie din campionat. Mai aproape de acest deziderat au fost puştii constănţeni, preluaţi din nou de Bogdan Vintilă, care în min. 38, au înscris un gol de generic prin Nikolov de la 30 de metri. A fost singura fază care a mai animat jocul pentru că în rest a fost un joc modest între cele două careuri. Petre Grigoraş a avut şansa primului minut de prelungire când Mihai Roman  primeşte o pasă excelentă de la Nicoară şi pune latul pentru 1-1. De notat că cei doi care au conlucrat la golul egalizator au fost introduşi în teren după pauză.

Marea surpriză a sezonului, Steaua la prima înfrângere
Steaua Bucureşti  -   Ceahlăul Piatra Neamţ 0-1 (Vlad Achim 48)
Costel Gâlcă era cu gândul la meciul de miercuri din Bulgaria şi a trimis în teren o formulă de echipă din care nu făceau parte principalii jucători.
A început în schimb cu noii transferaţi, Luchin şi Breeveld pentru că se gândea că adversarul avea jucători foarte tineri nu-i va putea pune probleme.
S-a înşelat pentru că elevii lui „Flocea” a avut o apărare fermă, cu aglomerare în propiul careu care nu le-a permis stelistilor să găsească culoare de pătrundere şi s-au bazat pe contraatacuri fulgerătoare. La un astfel de contraatac Achim pătrunde în careu şi-l învinge pe Florin Niţă care-i luase locul lui Arlauskis accidentat pe finalul primei reprize. Roş-albaştrii nu au mai avut puterea de  a reveni iar atunci când au fost aproape de a realiza măcar un egal, în min. 85 Alex Chipciu ratează din 6 metri. Pe final de meci, steliţtii pierd doi jucători eliminaţi pentru cumul de avertismente, Lucian Filip şi Alex Chipciu care nu vor putea evolua în etapa următoare în meciul cu Viitorul.