Campioanele s-au impus după un meci de infarct

Corona Braşov - HCM Baia Mare 21-25 (5-15)
Sala Sporturilor „D.P. Colibaşi”. Spectatori: 1800.
Corona: Denisa Dedu (A.M. Mâtcă, Daciana Hossu) - Andreea Pricopi 7, Cristina Zamfir 4, Camelia Hotea 4, Laura Chiper 3, Aurelia Brădeanu 2, Daniela Raţiu 1, Nicoleta Dincă, Oana Bondar, Marinela Burghel, Mihaela Briscan, Oana Pop-Apetrei, Nicoleta Tudor. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
HCM Baia Mare: Paula Ungureanu (Barbara Arenhardt) - Valentina Elisei 7, Eliza Buceschi 5, Alexandra Do Nascimento 5, Abbingh 3, Anastasija Lobach 2, Ecaterina Davydenko 2, Ksenia Makeeva 1, Aneta Pârvuţ, Elena Gjorgievschi, Timeea Tătar. Antrenor: Tone Tiselj.
Arbitri: Constantin Din-Sorin Dinu

Disputele braşoveano-băimărene devin o tradiţie în handbalul feminin românesc, cum erau, nu cu mult timp în urmă, disputele dintre rulmentiste şi vâlcene. De data aceasta, disputa s-a mutat din campionat (unde în tur victoria a revenit braşovencelor) în a doua competiţie, Cupa României. Echipa din nordul ţării a venit sub Tâmpa cu intenţia vădită de a obţine victoria ca o revanşă a înfrângerii suferite, cum am spus în campionat. Braşovencele, cu un început de sezon ezitant, erau decise să-şi revină şi să se impună pentru a merge mai departe în sferturile de finală ale Cupei.
Numai că cele care au început în forţă, care şi-au impus jocul din start, au fost campioanele. Impulsionate de paradele Paulei Ungureanu care s-a aruncat din bară în bară, făcând minuni în poartă, secondată de şarjele lui Vali Elisei  care a făcut ce a vrut pe flancul stâng, lui Abbinghm care nesupravegheată, înscrie când a vrut, au făcut ca scorul să ia proporţii.
Atacul braşovean, fie că este oprit de Paula Ungureanu, fie de bare până în minutul 10, care înscrisese numai de două ori pentru ca cel de-al treilea gol să fie marcat după alte 14 minute de secetă.
Din statisticile reprizei raportul de reuşite era de 19-69%, iar a paradelor, de 37-63 %.
Ce s-a întâmplat în pauză în cabine s-a văzut în repriza secundă, când pe teren a intrat o cu totul altă echipă braşoveană şi este suficient să facem o comparaţie între cele două reprize.
Dacă în prima parte s-au înscris 5 goluri şi s-au primit 15, în a doua s-au înscris 16 şi s-au primit 10, în minutul 57 ajungându-se la numai două goluri în spatele băimărencelor. A fost o repriză total diferită, o repriză în care braşovencele au demonstrat că sunt o echipă de valoare şi numai scurtcircuitul de început al meciului a făcut ca să piardă partida. Ardoarea cu care a acţionat Andreea Pricopi, felul cum a încuiat poarta Ana Maria Mâtcă, jocul pe extreme de unde s-a înscris cu uşurinţă au făcut ca oaspetele să le fie teamă de o întoarcere totală a rezultatului. Trebuie ţinut seama şi de faptul că în formaţia băimăreană 6 jucătoare sunt străine, cu nume în handbalul internaţional, pe când Corona cu numai jucătoare valoroase autohtone, componente ale lotului reprezentativ, au demonstrat în partea a doua a meciului că sunt pe aceeaşi balanţă a valorii.
 Meciul pierdut la patru goluri este şi o lecţie pentru meciurile din campionat şi, mai ales, din Cupa EHF unde va evolua în luna următoare.
Cu Baia Mare, rulmentistele se vor confrunta în returul campionatului, pe 11 februarie, unde ar putea să se revanşeze pentru că au valoare. De ce nu!