banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8689 - 26 iun 20:05

PROPUNEREA VICEPRIMARULUI SEBASTIAN RUSU:

Căminul din Noua, transformat în spital

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 07 martie 2022

Căminul din Noua, transformat în spital

În timpul dezbaterii de la Prefectura Braşov în care s-a discutat despre proiectul Spitalului Clinic Regional de Urgenţă, viceprimarul Braşovului Sebastian Rusu a venit cu o idee pe pentru rezolvarea crizei de spaţiu de la Spitalul de Boli Infecţioase. Mai exact, propunerea lui este ca această unitate să fie mutată în Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Noua, iar municipalitatea braşoveană să preia unitatea sanitară.
„Am avut o discuţie cu managerul Spitalului de Boli Infecţioase, în calitate de pacient. Acolo este o nevoie stringentă de spaţiu. Chiar dacă vom avea spitalul regional, până când acesta va fi gata noi, ca şi municipalitate ar trebui să ajutăm cum putem. Discuţia pe care am avut-o cu directorul a fost legată de Centrul pentru persoane Vârstnice din Noua, care ar putea fi folosit pentru spitalul de Boli Infecţioase. Poate că am putea face un schimb între unitatea sanitară şi acest centru, noi renovăm acel spital. Centrul pentru persoane vârstnice are un grad de ocupare mic”, a declarat viceprimarul.
Pe de altă parte, viceprimarul Braşovului a amintit de proiectul centrelor de permanenţă din municipiu, propuse de dr. Cristina Vecerdi (PNL) în perioada în care a fost consilier local. Aceste centre ar urma să fie amenajate în locul fostelor centrale termice de cartier, iar anul acesta au fost alocaţi bani pentru realizarea documentaţiilor tehnice. „Aceste centre medicale vor putea prelua din presiunea care este acum pusă pe Unitatea de Primiri Urgenţe de la Spitalul Clinic de Urgenţă Braşov”, a mai spus Sebastian Rusu.

Comentarii

'emil'

2022-03-07 17:20:09


'Decat sa cheltuim bani cu spitale, nu mai bine facem un urias cimitir? Cine este bolnav, un glont in cap si direct la cimitir. Si nu mai cheltuim atatea miliarde cu medicii astia incompetenti si hoti. Iar cu banii salvati le marim salariile de 1000 de ori politicienilor. Asta vreti, nu?'

'oprea emilia '

2022-03-07 15:45:28


'Sectia de fizioterapie care functiona aici unde s a mutat'

'Willy'

2022-03-07 15:42:52


'Si pe cine interneaza in buda aia infecta? Ala e spatiu adecvat doar pentru latrai gen barbughey/raoke. Ziaristii ploii! Mergeti pe teren, faceti poze, observati niste trebuir si dupa aia faceti articole. Nu mai preluati comunicate de presa de rahat, garniste cu poze de pe net si gata, mizeria pe pagina. Ati vazut ce buda infecta e acolo?'

'Amira'

2022-03-07 15:05:29


'Întrebarea asta de ce nu ati pus-o timp de 31 ani,nu acum cand a ajuns cuțitul la OS,comuniștilor,dute la ședințele cj ,vb ,implicate nu lătrat pe net,dacă ai ????????'

'Gelu'

2022-03-07 12:37:17


'Brașovul are cele mai infecte spitale din RO iar primăriei îi pasă doar de festivalurile din Poiana Bv, potăi, grădini urbane și alte rahaturi de-astea.'

'Raoke'

2022-03-07 10:51:03


'@john, gresit. E mai ”valabila” idea cu hala industriala. Obisnuieste-te cu ideea. Maine-poimaine o sa-ti vina randul. '

'john'

2022-03-07 10:13:23


'o idee bună'

'Ionut'

2022-03-07 07:18:40


'Eu am impresia ca incompetentii astia corupti nu au habar ce inseamna spital. Bai bip bip bip bip, spital inseamna un spatiu special gandit si conceput pt a trata pacienti in suferinta, spre a fi vindecati, cat mai repede si cat mai bine. Nu poti transforma in spital orice liceu, hala industriala, hotel sau mai stiu eu ce. Poate doar in capul vostru bolnav. Acum intelegeti si voi de ce era bine sa invatati, nu sa copiati mai ceva ca Pinochio. Nu aveti capacitatea de a gandi, dezvolta nimic. Aveau profesorii dreptate cand spuneau ca mai bine un 5 curat decat un 8 murdar. Se vede acum de ce. Nu se pricep la nimic, mai rau, numai tampenii au in cap. Vai de noi! '

'Kemény'

2022-03-07 06:33:51


'Cu astfel de propuneri putem spune ca ne ducem cu totul naibii... nu mai e nimic de zis.'

'Barbu Gh.'

2022-03-07 06:29:35


'Se sacrifică bătrânii pentru incompetența celor de la guvernare? De Ce? Ce-au făcut de când sunt la putere?'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie