Calificare la pas pentru Isăilă în turul II

Publicat la 15 iulie 2013

Astra Giurgiu - FK Domzale 2-0 (0-0)

Calificare la pas pentru
Isăilă în turul II

Victoria giurgiuvenilor din prima manşă  din deplasarea din Slovenia îi recomandau în obţinerea unei victorii facile ?i în jocul  în retur. După o primă repriză în care oaspeţii veniţi obosiţi după un drum de 1200 km. parcurs în autocar au pus ceva probleme elevilor lui Daniel Isăilă, în cea secundă românii au turat motoarele, au dominat partida forţând deschiderea scorului. În min.50 la centrarea lui Măţel, fundaşul Dobrovoijci a deviat în propria poartă, 1-0. Peste alte 12 minute, Bukari a urmărit o minge respinsă de Vidmar şi a stabilit scorul final,2-0. De notat este faptul că Silviu Lung jr. a ţinut echipa în joc în primul sfert de oră când a avut două intervenţii salutare ca şi lipsa de concentrare a lui Fatai,  care cu zâmbetul pe buze a ratat câteva ocazii ca un începător. Victoria propulsează Astra în turul doi Europa League unde se va confrunta joi cu Omonia Nicosia,  o formaţia  care vine din Cipru ţara care niciodată nu a obţinut vreun succes în compania echipelor româneşti.Va trebui însă o mai mare concentrare, iar jocul să fie tratat mai serios.