HANDBAL FEMININ

Calificare în optimile Cupei

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 09 ianuarie 2023

Corona Braşov s-a calificat în turul doi al Cupei României, după ce a învins, duminică, în deplasare la Unirea Slobozia, scor 30-27.
Astfel, fetele lui Alin Bondar vor evolua în optimile de finală ale competiţiei, fază programată a avea loc în luna februarie.
„Am avut 45 de minute foarte bune, apoi 10 minute foarte grele, dar la final putem spune că suntem mulţumiţi. Am avut şi o săptămână aparte, pentru că au intervenit ceva accidentări, nu grave, dar ne pregătisem într-un fel până miercuri, după care am fost nevoiţi să ne schimbăm planurile. Cum spuneam, însă, am avut 45 de minute bune, apărare agresivă, poartă bună, iar scorul era unul confortabil. Apoi am revenit la vechi metehne, ne plictisim cu binele, ne-am îngreunat jocul. Noi am băgat echipa din Slobozia în meci, dar rezultatul nu a fost vreun moment în pericol şi le mulţumesc fetelor pentru că nu mai cedează în astfel de momente, aşa cum o făceau în sezonul trecut", a spus antrenorul Coronei.
HC Zalău – Dacia Mioveni 28-31, CSM Bacău – CSM Slatina 24-42, CSU Neptun Constanţa – CSM Galaţi 27-32, Gloria Bistriţa-Năsăud – Minaur Baia Mare 28-23, CSM Târgu Jiu – Universitatea Craiova 36-31 sunt celelalte rezultate înregistrate în această fază. U Cluj-Napoca – Dunărea Brăila se va disputa vineri, iar CS Liviu Rebreanu/Potaissa Turda – HCF Piatra Neamţ este programat sâmbătă.
Cea mai norocoasă echipă din această competiţie pare a fi CSM Roman. După ce, în turul preliminar (înaintea pauzei de iarnă), CSU Reşiţa nu s-a prezentat la Roman, în turul 1 Şcoala 181 SSP Bucureşti a ales, de asemenea, să nu se deplaseze în Moldova, astfel că romaşcancele ajung în optimile de finală ale Cupei României fără să joace vreun meci.
Următorul meci oficial al Coronei va fi cel din prima etapă a returului Diviziei A, pe 21 ianuarie, acasă cu Ştiinţa Bacău.