„Călcate” în picioare de băimărence!

Publicat la 28 aprilie 2014

Corona Braşov  -  HCM Baia Mare 21-32 (10-14)
Sala Polivalentă (Târgovişte), spectatori, 1000.
Corona: Ana Maria Olariu- Mârcă (Denisa  Dedu)- Aurelia Brădeanu 7 goluri, Mihaela Briscan 4, Marinela Burghel 3, Camelia Hotea 2, Laura Chiper 1, Adriana Ţăcălie 1, Oana Cârstea 1, Andreea Pricopi 1, Cristina Zamfir 1, Oana Pop-Apetrei, Nicoleta Tudor, Daniela Raţiu, Manuela Manda. Antrenori: Bogdan Burcea, Vasile Curiţeanu.
HCM: Paula Ungureanu (Claudia Cetăţeanu, Mihaela Băbeanu)- Luciana Marin 9, Ada Nechita 9, Valentina Elisei 6, Melinda Geiger 5, Eliza Buceschi 2, Timeea Tătar 1, Aneta Pârvuţ, Oana Bondar, Gabriela Szucs, Diniş, Vârtic. Antrenor, Costică Buceschi.
Arbitri: Claudiu Belean (Tg.Mureş), Valentin Călina (Piteşti).

În prima semifinală a Cupei României  s-au confruntat  finalistele ediţiei precedente, primele clasate din campionatul regulat, HCM Baia Mare şi Corona Braşov.
Se aştepta ca cele mai bune echipe ale campionatului să-şi demonstreze valoarea printr-un spectacol ridicat la cote înalte. Nu a fost în totalitate aşa pentru că replica braşovencelor a fost surprinzător de modestă. Marcate de importanţa partidei, jucătoarele de sub Tâmpa au  comis  greşeli neprovocate, copilăresti, pase greşite, pierderea mingiei, de care au profitat băimărencele. Mica Brădeanu, deşi marcată strict a fost din nou cea mai bună marcatoare, dar nici aceasta fără concursul colegelor sale nu a putut mai mult, să câştige un meci în faţa unui adversar valoros cum este formaţia maramureşeană. Meciul a început echilibrat şi în minutul 5 scorul era 2-2, moment în care s-au produs câteva greşeli atât în ofensivă cât şi în apărare, fapt ce a făcut ca scorul să ajungă la 6-11 (20). Peste 6 minute rulmentistele nimeresc în aceeaşi acţiune de două ori bara. La cabine se intră cu un avantaj de patru goluri pentru nordice, 10-14. Scorul se menţine la această diferentă şi în repriza secundă pentru ca după ce Brădeanu ratează un 7 metri, scorul să devină 17-22 iar din min, 50 căderea rulmentistelor să fie accentuată. Diferenţa surprinzătoare de 11 goluri se face în ultimele 10 minute de joc, când braşovencele înscriu de patru ori, iar maramureşencele de 8 ori. Principalul obiectiv al braşovencelor sunt  jocurile din play-off, care se vor derula din 6 mai, iar prima partidă va avea loc la Cluj, cu Universitatea Jolidon.

Braşovencele s-au impus în finala mică!

Corona Braşov  -  SCM Craiova  34-24 (18-10)
Corona: Ana Maria Mârcă (Denisa Dedu) - Cristina Zamfir 8, Mihaela Briscan 6, Camelia Hotea 4, Andreea Pricopi 3, Marinela Burghel 3, Aurelia Brădeanu 3, Adriana Ţăcălie 2, Nicoleta Tudor 2, Laura Chiper 1, Oana Oana Pop-Apetrei 1, Daniela Raţiu 1, Manuela Manda. Oana Cârstea.

În finala mică, într-un meci oarecum fără miză în compania formaţiei din Bănie, SCM Craiova evoluţia a fost cu totul alta. Braşovencele au jucat mai aproape de valoarea lor, au condus majoritatea timpului la diferenţă apreciabilă şi au câştigat de o manieră categorică.
Din păcate, în min.32 Oana Cârstea la o aruncare de pe semicerc cade în careu şi se autoaccidentează fiind scoasă de pe teren cu targa. Se speră ca accidentarea să nu fie gravă pentru ca în play-off să poată fi folosită. Revenind la meci, după un 0-2 braşovencele revin, preiau conducerea şi în min, 11 diferenţa este de trei goluri, 6-3. Braşovencele domină net cele două careuri şi la pauză diferenta luase proporţii la 18-10.
La reluare, craiovencele intră mai motivate în teren şi în 6 minute înscriu de cinci ori ajungând ca diferența să devină la numai patru goluri: 19-15. În acest timp s-a produs şi accidentarea lui Cârstea dar jucătoarele şi-au revenit şi s-au distanţat decisiv până la final la o diferenţă de 10 goluri cu care partida s-a încheiat, 34-24.