Editia 8166 - 19 apr 19:38

„Călăul” brașovenilor

Publicat la 01 martie 2010

Astra Ploiești – FC Brașov 2-1 (1-0) Stadionul Astra. Teren moale. Timp închis. Au înscris: L. Ganea (min.16 și 83) / Ilyeș (min. 87) Astra: Miron – Ov

Astra Ploiești – FC Brașov 2-1 (1-0) Stadionul Astra. Teren moale. Timp închis. Au înscris: L. Ganea (min.16 și 83) / Ilyeș (min. 87) Astra: Miron – Ov. Mihalache, Mendez, Oprsal, Kruchovsky - Strătilă (87 Vl. Sandu), V. Gheorghe, Tacayuchi, Al. Stan (57 Paulinho) – L. Ganea, Diego Silva (89 Kuseev). Antrenor: Nicolo Napoli. FC Brașov: Mincă – I. Voicu, Nuno Diogo, N. Constantin, Ezequias – M. Roman (64 Landauri), Ilyeș, N. Grigore, C. Munteanu (79 M. Cristescu) - Sburlea (68 Savici), Zaharia. Antrenor: Viorel Moldovan. Arbitru: Radu Petrescu. Asistenți: Eduard Dumitrescu, Sebastian Gheorghe (toți din București). Cartonașe galbene: Oprsal (23), Takayuki (78) / N. Constantin (29), Roman (50), Ezequias (63). Niciodată „stegarii” nu au câștigat în fața Astralilor în cartierul de Vest al Ploieștiului. Tradiția s-a adeverit și de această dată. Viorel Moldovan avea o serie întreagă de probleme în formarea echipei, cu absențe de marcă: Coman, Abrudan, Măldărășanu, Oros, Rui Duarte, fapt pentru care l-a titularizat pe Nae Constantin care nu a mai evoluat din 8 august, de la meciul cu Vasluiul. La toate acestea, timpul mohorât și în special terenul moale care spre final s-a dovedit din ce în ce mai greu a pus probleme ambelor echipe, dar în special oaspeților, care au un joc superior de pase. Cu toate aceste inconveniente, jocul a avut cursivitate, cu schimbări rapide de la un careu la altul, cu o superioritate, în special în repriza secundă pentru brașoveni. Dar așa cum ne-am obișnuit, „galben-negrii” ajung repede la poarta adversă fiind considerați campionii ocaziilor ratate. Formația gazdă venea aureolată de un succes în Gorj, care spunea foarte mult, dar care nu a arătat cea ce ne așteptam. Ei doreau să confirme forma bună în care se află. Nicolo Napoli a stabilit ca tactică de abordare a partidei o apărare bine organizată cu contraatacuri tăioase în care centrările fostului ghimbăvean, Strătilă, și împrumutatul de la Dinamo, Liviu Ganea, au făcut jocurile. Cei care au avut primele ocazii să înscrie au fost oaspeții. În min. 10 Grigore trece de Takayuchi și din 18 m șutează năprasnic, iar Miron scoate cu dificultate în corner. Imediat Zaharia preia din 16 m. puțin pe lângă poartă. În min. 13 Roman trimite în cross o pasă spre Dorel Zaharia, care aflat în centru careului la 11 m. reia cu capul și trimite razant cu poarta. La o fază care nu anunța nimic, în min. 16, Mihalache centrează de pe dreapta, Liviu Ganea pune capul și înscrie, Mincă neputând interveni. Construcția se face din ce în ce mai greu, cea ce ușurează foarte mult misiunea formației Astra, care se apără cu disperare. Jocul nu mai are multe valențe și până la pauză „galben-negrii” mai au două oportunități de a înscrie prin Robert Ilyeș în minutele 39 și 44. Repriza secundă a aparținut aproape integral „stegarilor”, dar cei care au înscris au fost tot gazdele. Au fost multe momente în care întregul efectiv al Astrei se afla masat în careul propriu. Atacurile furibunde ale „galben-negrilor” nu i-au descumpănit pe ploieșteni care s-au apărat exact. Un moment cheie al meciului se produce în min. 51 atunci când Roman pătrunde pe flancul stâng în careu și Mendez îi ia picioarele, acesta cade și... primește galben pentru simulare. În min. 59 Munteanu îl angajează pe Zaharia, dar în ultimul moment este blocat în careu. Peste două minute Miron reține cu dificultate balonul trimis cu capul de Munteanu. Împotriva cursului jocului se produce inevitabilul. Brașovenii atacă cu toate forțele lăsându-se descoperiți în defensivă, iar de acest fapt au profitat gazdele în min. 83, când Gheorghe se lansează pe contraatac, centrează de pe dreapta și Liviu Ganea face o simplă formalitate trimițând cu capul în gol: 2-0. Ocaziile se răzbună spune o lege nescrisă a fotbalului și s-au răzbunat cu vârf și îndesat. Cu cinci minute înainte de final Ilyeș își demonstrează valoarea și din foarfecă trimite în transversală pentru ca la faza următoare Krucikovschi să-l faulteze în careu pe Nae Constantin. De data aceasta Radu Petrescu acordă penaltiul transformat de Robert Ilyeș pentru 2-1.