Editia 8166 - 19 apr 10:33

Cadoul portughezilor pentru francezi

Publicat la 11 octombrie 2010

Franța - România 2-0 (0-0) Au înscris: Remy (min.83), Gourcouff min.90+3). Stadionul: Saint Denis-Paris. Teren: bun. Timp: rece Spectatori:79.300

Franța - România 2-0 (0-0) Au înscris: Remy (min.83), Gourcouff min.90+3). Stadionul: Saint Denis-Paris. Teren: bun. Timp: rece Spectatori:79.300. Franța: Lloris - Reveilliere, Rami, Mexes, Clichy-M” Villa, Alou Diarra-Valbuena (68 Remy), Nasri (74 Gourcouff), Malouda -Benzema (87 Payet). Antrenor: Laurant Blanc. România: Pantilimon - Săpunaru, Tamaș, Chivu, Raț - Cociș (87 Roman), Florescu, Rădoi, Zicu (46 Deac)- B. Stancu – D. Niculaie (63 Marica). Antrenor: Răzvan Lucescu. Arbitru: Pedro Proenca. Asistenți: Jose Bolinhas, Ricardo Santos (toți din Portugalia). Cartonașe galbene: A.Diarra (45), Mexes (82)/Săpunaru (30), Florescu (86). După două remize neconcludente, s-a considerat că meciul de pe Saint Denis este unul capital în economia calificării la europenele din 2012. Staful tehnic al tricolorilor a trimis în teren o formulă de echipă inedită. I-au ținut pe banca de rezerve pe Lobonț și pe Marica. I-au trimis în teren pe Costel Pantilimon dar și pe Ianis Zicu, care s-a arătat în formă în campionatul intern. L-a păstrat pe George Florescu cu toate acuzele unora. Meciul începe fără obișnuitele tatonări. Se joacă în viteză, dar se observă la tricolori o teamă, fapt pentru care se baricadează în defensivă, lăsându-l în față izolat pe Daniel Nicolae. Zicu șters, Florescu se zbate, iar căpitanul Chivu face adevărate minuni demonstrându-și clasa internațională recunoscută. Apar și primele atacuri franceze. Pantilimon respinge un balon centrat de pe stânga în min. 7 pentru ca în minutul 13 Nasri să-l pună la încercare pe goalkeeperul timișan. Treptat-treptat „cocoșii” se aruncă în careul oaspeților și au prima mare ocazie în minutul 19 atunci când la pasa lui Masri, Malouda pătrunde și din lateral 6 m. șutează în plasa laterală. Tricolorii fac față cu greu presiunii exercitate de cocoși. În min. 22 Nasri execută o lovitură liberă din lateral 25 m. și MVilla șutează pe lângă laterală pentru ca patru minute mai târziu Chivu intervine salvator la Reveilliere. Prima repriză se încheie cu o posesie zdrobitoare de 63 % a „cocoșilor”. La reluare Deac îi ia locul lui Zicu, apatic, care a fost depășit de importanța partidei. Tricolorii ies mai hotărâți de la cabine și în al doilea minut al reprizei a venit prima mare ocazie a românilor. Deac de pe flancul stâng pasează lui Stancu, acesta recentrează pentru Niculaie, balonul ajunge la Florescu care șutează direct și Lloris scoate în extremis. Francezii acuză șocul, apasă pe accelerație și în minutele 50 asediază poarta lui Pantilimon care face minuni la acțiunile lui Mexes (min.52), Nasri (58), Valbuena (59). Scoate tot ce a fost posibil de scos, cu trimitere și în transversală. Jocul se mai echilibrează și în minutul 71 o altă oportunitate pentru oaspeți atunci când Săpunaru a declanșat un contra atac, trimite la Marica, abia intrat în locul accidentatului Niculaie, balonul este oprit de bara laterală. Pentru ca un minut mai târziu Lloris să scoată în extremis la șutul centrare a lui Marica. Meciul se îndrepta spre un egal, meritat dar în minutul 83 asistentul Ricardo Santos nu semnalizează un ofsaid evident la noul intrat în teren Remy care înscrie la colțul lung. Un gol incorect cu care cocoși s-au impus și pe tabelă și care ne aduce aminte felul cum francezii s-au calificat la mondialul african în detrimentul Irlandei. Unii cu norocul, alții cu ponosul. Al doilea gol practic nu a mai contat și a venit pe o cădere a tricolorilor care s-au descoperit în defensivă cu riscul unui atac care să le aducă egalarea. Dezamăgirea lui Răzvan Lucescu La finalul partidei coach-ul tricolorilor s-a arătat dezamăgit de deznodământul final: ”Am avut o repriză secundă mult mai spectaculoasă, cu ocazii de ambele părți. Normal francezii au reușit să-și creeze mai multe ocazii având o valoare tehnică incredibilă. Frustrarea vine pentru că am pierdut într-un moment în care controlam jocul, stăteam bine în teren, iar Franța părea că se obișnuise cu ideea unui egal. Am pierdut mingea în careul lor și nu am fost în stare să oprim jocul, deși știam că ei sunt periculoși în astfel de situații. Este cu atât mai frustrant cu cât acest gol anulează un rezultat care ne-ar fi ajutat enorm. În privința arbitrajului este problema conducătorilor. Este a nu știu a câta oară când se întâmplă așa ceva în acest an”.