Brazilia pierde şi finala mică

Publicat la 14 iulie 2014

Brazilia  -  Olanda  0-3 (0-2)
Stadionul Naţional „Mane Garincha”, din Brasilia
Arbitri: Djamel Haimoudi (Algeria ) - Redovane Dehik (Maroc), Abdelhak Etchiali (Algeria).
Au marcat: Robin Van Persie (3-pen.), Daley Blind (17), Janmaat Wijnaldum (90+1)
Brazilia: Julio Cesar - Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Luiz Gustavo (46Fernandinho), Paulinho ( 57 Hernanes) - Ramires (73 Hulk), Willian, Oscar  - Jo. Antrenor: Luiz Felipe Scolari.
Olanda: Cillesen (90+3 Vorm ) - De Vrij, Vlaar, Martins Indi, Blind (70 Janmaat) - Kuyt, Wijnaldum, Classie (90 Veltman), De Guzman - Robben, Van Persie. Antrenor: Louis Van Gaal.

Elevii lui Scolari doreau să demonstreze că înfrângerea la scor din partida cu nemţii a fost un accident pe care vor să-l uite, dar de la intenţie, la fapte drumul este destul de lung  şi nici în partida cu „Portocala mecanică” nu au arătat mai nimic şi au cedat la un scor de neprezentare.
Meciul a început în forţă pentru „batavi” şi în minutul 3, fluieraşul marocan a introdus în careu faultul lui Thiago Santos asupra lui Robben, iar Van Persie înscrie fără probleme. Nu trece nici un sfert de oră şi Blind profită de o respingere greşită a lui David Luiz şi înscrie pentru 0-2. În minutul 38,  gazdele au şansa de a reduce din diferenţă prin Oscar, dar lovitura liberă executată de acesta trece paralel cu linia porţi lui Cillessen. Meciul este unul tern, fără situaţii în fata celor două careuri şi în minutul 62  arbitrul algerian face o nouă greşeală, trecând cu vederea  faultul lui Blind din careu asupra lui Oscar, care impunea un penalti, lăsând jocul să continue. Scorul final este stabilit în  primul minut de prelungire  prin Wijnaldum care trimite la colţul curt. Cu această victorie din finala mică, „Portocala mecanică” cucereşte, în premieră, medalia de bronz a campionatului după cele trei de argint  din 1974, 1978 şi 2010. Tot pentru prima dată brazilienii au terminat imediat sub podium după ce timp de 10 ediţii s-au aflat printre medaliaţi, ultima fiind argintul din 1998 de la competiţia franceză din 1998. Au trecut însă 12 ani de la titlul din 2002, timp în care nu au mai urcat pe podium.