Editia 8169 - 24 apr 00:24

Brazilia, în marș forțat

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 30 iunie 2010

Brazilia - Chile 3-0 (2-0) Au înscris: Juan (35), L. Fabiano (38), Robinho (60). Stadionul: Ellis Park din Johannesburg. Spectatori:54.096 Brazilia: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Michel Bastos - Daniel Alves, Ramires, Silva Gilberto, Kaka (81 Klaberson) - Luis Fabiano (76 Nilmar), Robinho

Brazilia - Chile 3-0 (2-0) Au înscris: Juan (35), L. Fabiano (38), Robinho (60). Stadionul: Ellis Park din Johannesburg. Spectatori:54.096 Brazilia: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Michel Bastos - Daniel Alves, Ramires, Silva Gilberto, Kaka (81 Klaberson) - Luis Fabiano (76 Nilmar), Robinho. Antrenor: Carlos Dunga. Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla (62 Rodrigo Millar), Pablo Contreras (21 Rodrigo Tello), Jara Gonzales, Ismael Fuentes - Arturo Vidal, Carlos Carmona, Alexis Sanchez, Mark Gonzalez (46 Jorge Valdivia) - Humberto Juazo, Lucs Marin. Antrenor: Marcelor Bielsa. Arbitru: Howard Webb (Anglia). Pentru optimi Carlos Dunga i-a readus în echipă pe Kaka și Robinho absenți la meciul cu Portugalia. Timp de o jumătate de oră chilienii au rezistat tentativelor braziliene, perioadă în care aceștia s-au „jucat” cu adversarul precum șoarecele cu pisica. În momentul în care s-a dat startul asaltului la poarta lui Bravo, în trei minute au și făcut 2-0. În min. 27 englezul Webb, pe linia arbitrajelor modeste ale ediției, nu vede un fault al lui Contreras la Lucio. Acest lucru i-a pus pe jar pe „Cariocas” și au pus tunurile pe vecinii sud-americani. În min. 35 Maicon execută un corner, Juan se înaltă dintr-un buchet de jucători și catapultează balonul în plasă. Peste trei minute Robinho pasează la Kaka care îl lansează pe Luis Fabiano, acesta îl driblează scurt pe Bravo și meciul pare jucat. Sentința finală este dată în minutul 60, când Robinho șutează la colțul lung din marginea careului. Un scor de forfait, liniștitor, și brazilienii așteaptă confruntarea de vineri de pe Nelson Mandela Bay cu Olanda.