Editia 8171 - 26 apr 00:03

C.M. SERBIA

Brazilia, ca la fotbal, a început să domine şi handbalul!

Publicat la 24 decembrie 2013

Timp de 17 zile în patru oraşe din Serbia  s-a disputat ediţia XXI-a a Campionatului Mondial de Handbal feminin. Serbia s-a aflat la a treia organizare a unei ediţii supreme după ce a organizat prima ediţie din 1957 şi pe cea din 1972, pe când se afla sub drapelul Iugoslaviei. Ediţia din acest an poate fi considerată cu adevărat  una a surprizelor. Reprezentative de tradiţie ale handbalului feminin mondial au capotat înaintea ultimelor două faze când s-au decernat medaliile. Aşa a ieşit din cursă în optimile de finală România, fiind eliminată de un outsider, Polonia, care nu prinsese un turneu final de 10 ani. În aceeasi fază, a ieşit din cursă şi campioana Europei, Muntenegru. În sferturi s-a produs marea  surpriză, multipla campioană mondială şi olimpică, Norvegia a cedat în faţa Serbiei. În aceeaşi fază a ieşit din cursă Franţa, vicecampioana ultimelor două ediţii şi Germania, alta favorita. Parcă nebăgată în seamă, formaţia braziliană a ajuns singura neînvinsă până în finală unde a depăşit Serbia. Braziliencele s-au prezentat la acest turneu final după ce în ediţia precedentă, pe care au organizat-o, pe locul 5, iar în Serbia a venit cu gândul de a mai prinde mai multă experienţă pentru ca la Jocurile Olimpice de la Rio să prezinte o formaţie valoroasă. Şi încă de pe acum au demonstrat valoare câştigând titlul suprem. Cât despre finalista, Serbia, este pentru a 10-a oară când s-a calificat în primele patru echipe de la un mondial, după preluarea palmaresului fostei Iugoslavii. Din cele 10 evolutii, de două ori a câştigat titlul în 1963 şi 1973,de paru ori s-a clasat pe locul secund, aici fiind inclus şi cel de la această ediţie, iar de trei ori a obţinut bronzul şi odată a terminat pe locul 4. Printre surprize poate fi cotată şi calificarea în semifinale a Poloniei, absentă de la festinul final de 10 ani. Despre România, la schimbarea de generaţii se putea mai mult, dacă ne referim la felul cum a pierdut  partida din optimile de finală în faţa Poloniei în care în numai 11 minute s-au năruit orice speranţe de mărire, după ce a fost la timonă 50 de minute. Se aşteaptă mai mult de la noua echipă a selecţionerului Gheorghe Tadici.

O învingătoare meritată
Brazilia  -  Serbia   22-20  (13-11)
Braziliencele au ajuns în finală după un parcurs fără înfrângere, finală în care erau decise să dea totul pentru a termina turneul nu numai pentru aurul medaliilor dar şi pentru a fi una din putinele campioane care termină neînvinse. De partea cealaltă, sârboaicele îşi doreau revanşa după meciul pierdut în fata aceleiaşi echipe în grupe. A rezultat un meci aspru în care în prima repriză s-a mers de la egal la egal până pe final cand sud-americancele s-au detaşat la două goluri. La reluare, braziliencele s-au detaşat la 16-11 pentru ca în min. 56 scorul să devină egal, 19-19. Pe final de meci, Piedad, Nunez şi Rodriguez detaşează echipa sud-americană ce câştigă la două goluri diferenţă.
Pentru locurile 3-4, Danemarca - Polonia 30-26 (12-15).

Echipa mondialului din Serbia
Federaţia Internaţională de Handbal a dat publicităţii echipa campionatului mondial, care are câte două jucătoare din Brazilia şi Serbia şi câte una din alte patru ţări: portar: Barbara Arenhardt (Brazilia), extremă stânga, Maria Fisker (Danemarca), inter stânga, Sanja Damjanovic (Serbia), centru, Anita Gorbicz (Ungaria), inter dreapta, Susana Muller (Germania), extremă dreapta, Sun Hee Woo (Coreea), pivot , Dragana Cvijici (Serbia).
MVP-ul turneului, Eduarda Amorim (Serbia ).

Cristina Neagu locul 26 in clasamentul golgeterilor
În clasamentul goageterilor, Susann Muller (Germania) s-a clasat pe primul loc cu 62 goluri înscrise, ce reprezintă un procent de 63 %. Este urmată de Alexandra Nascimento (Brz.) cu 54 g.(81 %), Anita Gorbicz (Ung.) 48 g.(68 %), Sally Potocki (Aus,) 48 g.(59 %), Sanja Damnjano  şi Andreea Lekic cu cîte 46 goluri. Cristina Neagu s-a clasat pe locul 26 cu 29 g. (54 %). Într-un clasament al assist-urilor,  Luciana Marin s-a clasat pe locul 8 cu 21 de pase de gol.