Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 22 august 2025
Acesta va fi construit pe strada Lacurilor din Noua
Foto: Actualul sediu al Curţii de Apel Braşov.
Curtea de Apel Braşov şi Tribunalul Braşov vor avea „casa”lor, în viitorul Palatul al Justiţiei. Deocamdată, însă, acesta a trecut de etapa alocării terenului necesar edificării construcţiei. Astfel, Guvernul a aprobat, în şedinţa de joi, o hotărâre privind declararea unui imobil ca bun de interes public naţional, înscrierea acestuia în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului şi darea sa în administrarea Curţii de Apel Braşov.
Terenul în cauză este pe strada Lacurilor din cartierul Noua şi are o suprafaţă de 11.842 de metri pătraţi, valoarea de inventar a acestuia fiind de 4.531.260 lei.
Pentru trecerea acestui teren în domeniul public al statului există acordul Consiliului Local Braşov, actul normativ în acest sens fiind aprobat în anul 2024.
„Palatul de Justiţie Braşov (Sediu Curtea de Apel Braşov şi Tribunalul Braşov)” va fi realizat în cadrul Programului Naţional de consolidare a infrastructurii instanţelor de judecată, derulat între Ministerul Justiţiei în parteneriat cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, prin Compania Naţională de Investiţii.
Spaţiile din clădirea Prefecturii erau improprii
Curtea de Apel Braşov a funcţionat până în anul 2020 la etajele II şi III ale clădirii din B-dul Eroilor nr. 5, aflată în administrarea Instituţiei Prefectului Judeţul Braşov, în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 706/1994 privind trecerea palatelor administrative din municipiile reşedinţe de judeţe în administrarea instituţiilor prefectului, cu modificările şi completările ulterioare. Având în vedere condiţiile improprii în care s-a desfăşurat activitatea instanţei în spaţiile repartizate de Instituţia Prefectului Judeţul Braşov în clădirea mai sus menţionată, Ministerul Justiţiei, în calitate de ordonator principal de credite, a aprobat închirierea unor spaţii pentru sediul Curţii de Apel Braşov, astfel că în urma derulării mai multor proceduri de achiziţie de servicii de închiriere de spaţii, începând cu data de 29 august 2020 această instanţă funcţionează într-un sediu închiriat, situat în str. Poienelor nr. 7 B.
Clădirea de pe Bulevardul 15 Noiembrie nr. 45, împărţită de Tribunal, Judecătorie şi Tribunalul pentru Minori şi Familie
Tribunalul Braşov, Judecătoria Braşov şi Tribunalul pentru Minori şi Familie Braşov funcţionează în imobilul (clădire şi teren) situat în Bulevardul 15 Noiembrie nr. 45, aflat în proprietatea publică a statului şi în administrarea Tribunalului Braşov. Ca urmare a înfiinţării Tribunalului pentru Minori şi Familie Braşov în anul 2006, instanţă care funcţionează în acelaşi sediu, s-a ajuns la concluzia că imobilul este subdimensionat şi nu asigură spaţiile pentru funcţionarea în parametrii normali a celor trei instanţe, atât din punct de vedere al necesarului de spaţii pentru sălile de judecată şi camerele de consiliu, cât şi din punct de vedere al necesarului de spaţii pentru birourile personalului (judecători şi personal auxiliar).
'spiritul și litera '
2025-08-24 01:18:44
'Membrii consiliu local al Brașovului trebuie ca au bube serioase... Împreună cu domnul primar Scrpcaru...\n\nParcă puseseră ghiara pe un teren cu hale și birouri de la rulmentu... Le mai au? \n\nDe unde a început revoluția? În 87 dintre muncitorii de la steagu... Ce era acolo înainte de revolutie? Cine a dat sentinelle revolutionarilor din 87... ei făceau legea atunci, o fac și acum.\n\nîn spiritul și litera legii... '
'Narcis'
2025-08-24 00:02:26
'Justitie nu mai exista in tara asta frumoasa....doar coruptia de la varf....magistratii cei mai corupti din Romania, n au rezolvat revolutia de la 89, mineriada lui ilescu etc....doar pensii speciale stiu...se cred mai important ca D_zeu !!!'
'Nicu'
2025-08-23 19:41:13
'Bine ca nu v-ati dus la Halchiu sa il construiti. '
'Rammstein '
2025-08-23 17:00:08
'Vor palate,la fel ca infractorii... toți interlopii au palate cu turnulețe...'
'VAX POPULI'
2025-08-22 08:30:15
'Si ce o sa deserveasca Palatul asta ? Legislatia STRAMBA,creata de CORUPTII neamului ? Sa mai intreb si cine se alege cu un profit gras in cont,dupa ce cladirea va fi ridicata ? Ca doar nu vreti sa-mi spuneti ca nu se va ridica tot pe stilul P+1,care de fapt,e P+3.Ia zii,Herr Maurer,ca mata stii mai bine.'
'Willy'
2025-08-22 06:53:11
'Si? La ce ne foloseste? Ca si asa... mai bine ne lipsim.'
Modernizarea liniei de teleferic Tâmpa şi cea a restaurantului Panoramic au intrat pe ultima sută de metri, cele două obiective turistice reprezentative pentru Braşov urmând a fi inaugurate[...]
2025-08-22 citeste mai multMarţi după amiază, în jurul orelor 15.10, oamenii legii au fost sesizaţi, printr-un apel de urgenţă, cu privire la faptul că, pe o stradă din municipiul Braşov, ar fi avut loc un conflict[...]
2025-08-22 citeste mai multPoliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Braşov – Secţia 1 de Poliţie efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal, cu un bărbat în stare de reţinere, după ce acesta,[...]
2025-08-22 citeste mai multPoliţiştii din cadrul Serviciului de Ordine Publică Braşov – Biroul pentru Protecţia Fondului Forestier şi Piscicol au efectuat verificări, în perioada 18-19 august, cu privire la[...]
2025-08-22 citeste mai mult51 de pompieri români specializaţi în stingerea incendiilor de pădure au plecat spre Regatul Spaniei, joi dimineaţă, pentru a sprijini autorităţile în lupta cu incendiile de vegetaţie[...]
2025-08-22 citeste mai mult
'dandana'
2025-08-25 23:58:48
'Dar dacă plătesc chirie pt a functiona,vă treziți sa comentați că se cheltuiesc banii statului degeaba. Daca vor avea propriul spatiu sa nu dea bani pe chirie ,iar nu va convine! Halal comentatori mai santeti!'