Editia 8171 - 26 apr 14:13

Brașovul propune un nume nou ligii, Blaze Ilijoski

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 05 martie 2012

FC Brașov- Pandurii Tg.Jiu 2-1 (1-0) Stadion: Silviu Ploieșteanu.Timp rece.Teren,moale, alunecos. Spectatori: 800. Au înscris: Baze Ilijoski (min

Brașovul propune un nume nou ligii,  Blaze Ilijoski FC Brașov- Pandurii Tg.Jiu 2-1 (1-0) Stadion: Silviu Ploieșteanu.Timp rece.Teren,moale, alunecos. Spectatori: 800. Au înscris: Baze Ilijoski (min.13 și 77 -pen.) / Dan Nistor (min. 75). FC Brașov: Felguieras - Ciupe, Diogo da Silva,C. Munteanu, Cristi Ionescu-Buga (64 M. Alonso), Dias, Distefano,Udoji (79 Moutinho)- Illijoski,Hadnagy (56 Viveiros). Antrenor: Marius Șumudică. Pandurii: Mingote -Ungurușan, Viera, Cardoso, Vlad- Voiculeț, Pintilii, Nistor, Maxim (87 Brata)- Batin, Lemnaru (46 Ibeh). Antrenor, Petre Grigoraș. Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova). Asistenți: Dragoș Iliescu-Vasile Marinescu (ambii din București). Cartonașe galbene: Diogo Silva (33), Distefano (57), Udoji (64) / Maxim (65). Primul meci al sezonului nu a început sub cele mai bune auspicii. Ninsoarea de dimineață a dat emoții organizatorilor, dar a și speriat brașovenii. La meci au asistat doar câteva sute de spectatori, probabil record negativ pentru stegari. Startul jocului a găsit echipa lui Șumudică preocupată încă din start să atace și să confirme evoluția și rezultatele din perioada de pregătire. Golul a căzut rapid și a fost rezultatul ingeniozității lui Ilijoski combinat cu somnolența defensivei lui Grigoraș. Blaze Ilijoski a preluat balonul, și l-a pregătit din două atingeri și din mijlocul careului a șutat imparabil lângă bară, 1-0. Ne așteptam la o ripostă din partea pandurilor lui Grig, dar ea avea să vină mult mai târziu, pe la jumătatea reprizei secunde. Până atunci, Brașovul a controlat jocul, chiar dacă el s-a desfășurat pe un teren greu, alunecos datorită circumstanțelor prezentate. Putea fi 2-0 la o superbă acțiune colectivă finalizată de Buga cu un șut în bară. A fost singura ocazie mai clară până la reușita lui Nistor, care a egalat, firesc pe undeva după ce brașovenii au cedat inițiativa. Atunci, în minutul 75, Nistor a șutat puternic și precis de la aproximativ 25 de metri și l-a bătut pe Felgueiras, 1-1. Gorjenii nu aveau să se bucure de rezultat doar trei minute. Șumudică a dat deșteptarea și stegarii s-au prăvălit peste adversari să își recupereze punctele. Au primit din nou un ajutor nesperat de la adversari, Cardoso a avut un procedeu hilar și a jucat mingea cu mâna. Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu siguranță de același jucător, Ilijoski, devenit încă din prima etapă un nume ușor de reținut în liga I. Cel puțin pentru brașoveni. Un început excelent, un 2-1 cu o echipă bună a ligii care dă moral pentru jocurile viitoare. Primul, în Regie cu Sportul, echipă care în afara orgoliului firesc al antrenorului ei, Dani Isăilă, nu vedem cu ce ar surprinde Brașovul. Șumudică, „politețuri” peste tot ”Sunt extrem de fericit că am câștigat un joc contra unei echipe bune cu un antrenor foarte bun. Am controlat jocul în prima repriză, am avut multe ocazii,î n timp ce adversarul a ajuns o singură dată la poarta noastră.În schimb, în repriza secundă am suferit, am fost dominați,iar pe final am fost egalați. Am reușit să revenim rapid și pot spune că am obținut o victorie meritată. Am demonstrat că la Brașov este foarte greu ca să câștigi. Îmi felicit jucătorii, dar și fanii care au suportat frigul și au fost alături de noi. Această victorie este cel mai frumos cadou făcut de jucători înaintea zilei mele de naștere”. D.V.