Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 13 iulie 2026
Presa din Brașov traversează un moment de profundă tristețe după moartea jurnalistei, publicistei, eseistei și realizatoarei de televiziune Felicia Popa, una dintre personalitățile care și-au pus amprenta asupra mass-mediei locale timp de mai multe decenii.
Publicul brașovean a cunoscut-o în special prin proiectele realizate în televiziune. În cadrul Antena 1 TV Brașov a realizat emisiunea „Insuportabil”, un format care a atras atenția prin abordarea unor teme actuale și prin interesul acordat problemelor comunității.
„A nu uita trecutul, a te lua la trântă cu prezentul și a nu rata viitorul”
Cariera sa nu s-a limitat însă la activitatea din studioul de televiziune. Felicia Popa a colaborat cu publicații locale și regionale, iar în paralel cu jurnalismul, aceasta și-a dedicat o parte importantă a activității scrisului. Este autoarea câtorva cărți, serie deschisă în anul 2001 cu „Întâlnire cu eternitatea” și încheiată cu volumul de eseuri „Trăim fără noi”, publicat în anul 2016. „... am înțeles că «a fi» înseamnă a învinge timpul; a nu uita trecutul, a te lua la trântă cu prezentul și a nu rata viitorul. (...) Dacă veți împărtăși răzvrătirile mele, vă compătimesc, iar dacă nu le agreați mă bucur sincer, pentru că ați reușit să vă păstrați condiția omului normal. Dar ce este oare omul normal? Probabil, poezia încă nedescifrată a Universului. Tocmai de aceea, accesul la eternitate este limitat”, iată un fragment din „arderile unui jurnalist liber”.
„A avut curaj, știință de carte, respect, demnitate și bunătate”
„Înserarea din 9 iulie a fost ultima pentru Felicia Popa și i-a îndoliat familia, prietenii, breasla jurnaliștilor, i-a îndurerat pe toți cei care i-au fost invitați la emisiuni, ori despre care a scris în articolele și cărțile sale, sau doar o știau de la telvizor. A plecat după ce a împlinit 7 decenii de viață, convinsă că «... din sânul Său fără de ani, generos, Creatorul i-a oferit umilei făpturi, dreptul la eternitate», după cum scria în urmă cu un sfert de secol, în «carnetul său de reporter», «Întâlnire cu eternitatea» . Felicia Popa a făcut parte din elita presei brașovene, a fost o adevărată profesionistă, a avut curaj, știință de carte, respect, demnitate și bunătate, dar și un critic fără menajamente, spirit diametral opus sensibilității care răzbate din poeziile sale. A fost un om cu har, a îndrăgit nespus cultura. Drum lin, dragă Felicia Popa! Fie-ți veşnicia de lumina Domnului plină! Să ne amintim cu respect și bucurie de tine, recitindu-ți scrierile, prețuind creațiile tale, om cu har!”, a transmis Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România.
Născută în zi de sărbătoare
Felicia Popa s-a născut în zi de sărbătoare, la 24 iunie 1956, în orașul vrâncean Panciu, fiind al treilea și ultimul copil al unei nobile familii.
A fost licențiată în științe juridice și a fost calificată ca psiholog, iar până în 1989 a lucrat ca pirtotehnist la Uzina Mecanică Tohan.
Timp de trei decenii, după 1990, Feli, cum îi spuneau apropiații, s-a dedicat profesiei de jurnalist, pe care a slujit-o până la epuizare. A fost redactor al săptămânalului „Cuget Românesc”, în 1994 la București, la Antena 1, între 1994 – 2001 redactor -realizator la RTT, Radioteleviziunea Transilvania. Ani buni a condus publicația „Ghimpele” și stația locală Antena 1 Brașov.
Publicul brașovean își amintește cu admirație de al său „Indigo pervers”, de la RTT, de emisiunile pe teme de sănătate, de utlima sa emisiune, „Insuportabil”, pe care a realizat-o ani mulți la Antena 1 Brașov.
Înmormântată la Hărman
Felicia Popa va fi condusă pe ultimul drum duminică, 12 iulie, ora 14.30, la Hărman, Biserica „Adormirea Maicii Domnului", str. Andrei Șaguna, nr. 206.
Priveghiul va avea loc la aceeașI biserică, sâmbătă, 11 iulie, ora 17.00.

Sute de alergători s-au aliniat la start, sâmbătă, 11 iulie, în tradiţionalul eveniment „Aleargă TU pentru EI”, organizat de Hospice Casa Speranţei. Au fost mai multe curse,[...]
2026-07-13 citeste mai multGaleria Europe s-a dovedit a fi mult prea mică pentru toţi cei care au fost prezenţi, sâmbătă, 11 iulie, la vernisajul primei expoziţii „in memoriam” Aurelia Stoie Mărginean.[...]
2026-07-13 citeste mai multCoborâţi direct din jocurile video sau paginile de poveşti ale copilăriei, trei personaje viu colorate au atras toate privirile duminică, 12 iulie, printre standurile din Piaţa Sfatului, la[...]
2026-07-13 citeste mai multSurpriza Ministerului Educaţiei de duminică seara: rezultate finale în avans
2026-07-13 citeste mai mult45 de echipaje de liceeni din întreaga ţară se vor reuni, în săptămâna aceasta, la Cheile Grădiştei Fundata, acolo unde va fi etapa naţională a concursului „Sanitarii [...]
2026-07-13 citeste mai mult
'Dumnezeu să o ierte și s-o odihnească în pace!'
2026-07-13 14:11:42
'Condoleanțe sincere pentru un OM extraordinar! '