banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8651 - 30 apr 05:03

Brașovenii pot trimite la Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administraţiei observațiile referitoare la sala polivalentă. Proiectul prin care se aprobă valoarea investiției a fost lansat în dezbatere publică

Autor: Radu COLȚEA

Publicat la 16 sepembrie 2020

Brașovenii pot trimite la Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administraţiei observațiile referitoare la sala polivalentă. Proiectul prin care se aprobă valoarea investiției a fost lansat în dezbatere publică
Proiectul de Hotărâre de Guvern privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru Sala Polivalentă Brașov a fost lansată luni în dezbatere public pe site-ul Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administraţiei, iar cetățenii care vor să transmit propunerile, sugestii sau opinii cu valoare de recomandare o pot face până pe data de 24 septembrie (inclusiv), la adresa de mail  transparenta@mlpda.ro. Ulterior, valoarea investiției va fi aprobată printr-o hotărâre de Guvern, iar proiectul va fi preluat, spre implementare, de Compania Națională de Investiții.
Conform documentului lansat în dezbatere publică valoarea totală a proiectului este de 404.557.000 lei (inclusiv TVA), din care 254.539.000 lei, cu tot cu TVA este costul estimat al lucrărilor propriu-zise. Din valoarea totală a proiectului, de la bugetul de stat va fi alocată suma de 390.398.000 lei, iar diferența de 14.159.000 lei va fi suportată de la bugetul local al municipiului Brașov.
„Finanțarea obiectivului de investiții se va realiza de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, în limita sumelor aprobate anual cu această destinație, din bugetul local al unității administrativ-teritorial municipiul Brașov, precum și din alte surse legal constituite, conform programelor de investiții publice aprobate potrivit legii”, se menționează în textul proiectului de hotărâre.
 
Lucrările vor dura trei ani
Lucrările la sala polivalentă vor dura trei ani. În primul an sunt estimate cheltuieli în valoare de 124.000.000 lei, în al doilea an de 156.000.000 lei, iar în cel de-al treilea an, pentru acest proiect se va mai cheltui suma de 124.557.000 lei.
Sala Polivalentă, va avea o capacitate totală de 11.233 locuri (din care 10.075 în sala principală și 1.158 de locuri în cea secundară. De asemenea, vor fi amenajate  anexe  sportive și sociale, iar la subsol se va amenaja o parcare cu o capacitate de 74 de locuri (pentru presă, VIP sau administrație). De asemenea, Complexul va avea o parcare proprie pentru public, cu o capacitate de 317 locuri, care va fi subterană. De asemenea, va fi amenajată o parcare  terană, pentru autoturisme, camioane și autocare. Totodată, pentru asigurarea locurilor de parcare sunt luate în calcul  cele 104 locuri de parcare autoturisme și 7 locuri pentru autocare de la autogara din Bartolomeu, dar și parcarea de tip Park and Ride cu o capacitate de 700 de locuri ce se va construi  în zonă, cu bani europeni.
Conform normativelor, această sală trebuie să dispună de un loc de parcare la 20 de spectatori.
Proiectul mai include și amenajarea spațiilor exterioare, unde se vor realiza alei, gradene și alte facilități de agrement.
+5 -1

Comentarii

'Antonov'

2020-09-16 08:00:04


'Locatia a fost prost aleasa,zona mlastinoasa,infrastructura plina de gunoaiele care au umplut groapa de la vechiul stadion.\nAn de an bugetul local va fi afectat cu cheltuieli mari,aeroport,spitalul nou,sala sporturilor,o sa vrem si un nou stadion ...de unde atatia bani ??\nCred ca noul spital va trebui sa devina dupa aeroport prioritatea nr 1 in investitii in viitorii ani. '

'Kemény'

2020-09-15 20:08:58


'Doamne fereste-ma de idioti! In caz ca nimeni nu a observat, sunt scoli cu mobilier vechi de peste 20 de ani. Sinistru! Noi vrem proiecte de sute de milioane de euro dar nu suntem in stare sa cumparam un scaun de 35 de lei. Nu mai zic de sali de mese, recreatie. Deja este SF. Doctorii isi continua nestingheriti cererile nesimtite de spagi. Pacientii sunt schiloditi in continuare; vezi Taus, Vari, Rautia etc (asta ca sa se vada ca pot sa dau si nume) desi consiliul judetean Brasov stabileste 5 membrii in CA al spitalului judetean. Marzescu, astra,neuro, tractoru put de nu poti sa te apropii de ele. Interlopii isi spala banii in imobiliare alaturi de politicienii locali. Si asta in municipiu Brasov. Pe cine incercati voi sa mintiti cu nerusinare? Suntem aburiti constant cu proiecte care mai de care mai idioate. Brusc au disparut coruptii, la DNA nimeni nu mai face nimic, companiile din Romania nu mai fac faca comenzilor, spre frustrarea multinationalelor care nu reusesc sa intre pe piata romaneasca datorita politicienilor care se indarjesc sa apere capitalul romanesc. Chiar daca romanii nu cer nimic veniturile au explodat in Romania, de nu mai stiu oamenii ce sa faca cu banii. Legile au fost corectate, acum sunt legi corecte nu ca inainte cand erau date cu dedicatie,nu-i asa? Dar noi acordam titluri de cetatean de onoare la toti generalii (care vor primi o indemnizatie lunara pe viata din banii nostri, in caz ca nu stiati) Dragi brasoveni, este OK sa te indragostesti de un aeroport dar in nici un caz de niste politicieni care devalizeaza bugetul an de an si care deabia asteapta spagile din mediul privat. Subiectele sensibile au disparut din media; gaz,petrol, minereuri, industrie, devalizarea bugetului sanatatii, educatiei, armatei etc. Ordinul la nivel inalt este: da-i cu aeroportul pana dupa alegeri, dupa aceea continuam cu ceea ce stim. Foarte corect zicea cineva: niste jigodii.'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie