HOCHEI

Braşovenii, „naşii” ciucanilor, cinci din cinci în acest sezon!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 29 decembrie 2014

La Braşov, s-a desfăşurat al 5-lea meci din acest sezon al Ligii Mol dintre Corona Braşov Wolves şi HSC Miercurea Ciuc. Partida, disputata pe Patinoarul Olimpic Braşov, s-a încheiat cu victoria echipei braşovene, la sfârşitul timpului regulamentar, aşa cum au fost precedentele patru victorii. Scor final 3-2 (1-1, 1-0, 1-1). Dacă includem în această serie şi victoria din Cupa României, avem imaginea supremaţiei totale a Braşovului din ultima vreme. Meciul a început cu un duş rece pentru că nu trecuseră decât 2 minute şi ciucanii deschiseseră scorul. „Lupii” au egalat situaţia spre finalul primei reprize, când a înscris Peter Klouda: 1-1 (min. 16:28). În repriza a doua, tot gazdele au marcat, autorul golului fiind Juhamatti Hietamaki, creditat cu această reuşită, după ce un jucător al Ciucului, deviase pucul în propria plasa: 2-1 (min. 24:37). Repriza a 3-a a fost spectaculoasă, fiecare dintre echipe marcând câte un gol: braşovenii în min. 40:54, prin Martin Saluga, iar ciucanii un minut mai târziu, fixând astfel scorul final.

Ciucul, început bun, dar Corona nu putea fi bătută
„Am avut un început bun, am marcat în superioritate numerică. În primele 6-7 minute am avut 2 şanse clare, singur cu portarul. Apoi nu am mai jucat atât de bine spre finalul reprizei. A doua repriză a fost mai bună, dar am ratat mult prea multe ocazii. Golul al doilea a venit în urma unei greşeli defensive, fiind şutat în zona porţii şi apoi deviat în plasă. Din păcate, noi nu reuşim să ne creăm multe astfel de situaţii spre deosebire de adversari. A treia repriza a fost bogată în faze, de ambele părţi, însă numai două sau concretizat. A fost un meci strâns, care ne-a confirmat faptul că avem probleme în a marca mai mult de două goluri pe meci. E greu să câştigi când ai în echipa mulţi tineri lipsiţi de experienţă care trebuie să se confrunte cu jucători precum Obsut sau Mihaly”, a declarat Christer Dreberg, antrenor principal HSC Miercurea Ciuc.

Andersson crede că rutina e şi ea un adversar
„Am început prin a ne crea nişte oportunităţi bune astăzi, însă abiaa în repriza a doua am început să ne facem jocul nostru. Nu e uşor când joci 3 meciuri consecutive, împotriva aceleiaşi echipe. Astăzi, am manifestat mai puţină disciplină şi concentrare, faţă de ultimul meci când am câştigat cu scorul de 4-1, la ei acasă. Important este că am câştigat cele 3 puncte puse în joc, dar voi revedea acest meci pentru a rectifica din greşeli. În concluzie, este important să ne şi bucurăm, pentru că am obţinut a 5-a victorie în Liga Mol contra acestei echipe”, a spus şi Jerry Andersson, antrenorul Coronei Wolves. Aseară, de la ora 18, Corona Wolves a jucat ultimul meci din acest an, pe Patinoarul Olimpic Braşov, împotriva celor de la Ferencvarosi TC, partidă despre care vă vom informa în ediţia noastră de mâine.