HOCHEI

Braşovenii, depăşiţi clar de maghiari, scorul fiind elocvent

Publicat la 23 decembrie 2015

Corona Braşov Wolves – DVTK Jegesmedvék 1-5 (1:3, 0:0, 0:2)

După incredibilul 0-7, de la Gheorgheni, în faţa Galaţiului, „lupii” au revenit la Braşov, pentru meciul cu Miskolc. Startul a aparţinut oaspeţilor, care, după nici 3 minute, conduceau cu 3-0. Totuşi, prima parte s-a terminat cu 3-1, golul braşovenilor fiind marcat de Biró Mátyás, pe fondul unei reveniri a „lupilor”. A doua parte a fost spectaculoasă, cu o evoluţie bună a braşovenilor, care puteau reveni în meci, dacă arbitrul ar fi văzut că pucul a intrat în poartă. Şi, ca de obicei, cum ocaziile se răzbună, în repriza a treia, oaspeţii au mai punctat de 2 ori, rezultatul final fiind 1-5.

Debutul întâlnirii s-a dovedit a fi decisiv
„A fost un meci interesant pentru noi. Nu-mi pot imagina un start mai bun decât acesta, trei goluri în trei minute. Acest lucru poate deveni periculos totuşi în gestionarea jocului, însă băieţii s-au descurcat foarte bine. Am dominat jocul, însă de-abia după al patrulea gol m-am simţit încrezător că vom câştiga”, a declarat Mayer Peter, antrenorul principal DVTK Jegesmedvék.

Kereszteş cere răbdare, „echipa are potenţial”
„Din păcate, am primit trei goluri în primele minute. Am înscris şi noi de două ori, însă al doilea gol nu a fost validat. În partea a doua a meciului am jucat bine în defensivă, însă nu a fost suficient. Fülöp este în continuare accidentat, Tőke este răcit, sper ca până mâine să ne recuperăm şi să jucăm un meci bun. În ceea ce priveşte Cupa României, am avut un meci extrem de greu cu echipa Ciucului. Toată lumea era mobilizată, totul a ieşit foarte bine şi am câştigat meciul. A doua zi, din păcate, nu s-a legat nimic. Primele 10 minute am jucat bine, însă am primit primele goluri, iar de acolo totul a luat-o la vale. Sunt mulţi factori care au influenţat acest meci, printre care şi lipsa timpului necesar recuperării. Celelalte două echipe au beneficiat de o zi de recuperare, noi am avut şi un mic incident cu unul dintre jucători, care a avut nevoie de îngrijiri medicale, incident care a afectat întreaga echipă. Un sportiv are nevoie de cel puţin 18 ore pentru a se recupera şi pentru a evolua la capacitate maximă. Sunt de 30 de ani implicat în acest sport şi nu pot să zic decât că îmi pare rău, atât mie cât şi jucătorilor, însă din păcate astfel de lucruri se întâmplă, mai ales în hochei. Este un sezon încărcat, un sezon unde învăţăm, atât seniorii cât şi cei tineri, încercăm să facem tot posibilul şi să avem rezultate cu ce avem din toate punctele de vedere. Ne-am dorit din tot sufletul să câştigăm, niciodată nu intrăm pe gheaţă cu gândul la înfrângere, jucăm să câştigăm. Mi-aş dori să câştigăm în fiecare zi, iar această echipă are potenţial, însă este nevoie de răbdare. Iubesc acest sport şi această echipă, şi la bine şi la greu. Mulţumim tuturor fanilor pentru tot efortul depus şi pentru susţinere”, a declarat Otto Kereszteş, antrenorul principal Corona Braşov Wolves.