Editia 8166 - 19 apr 12:07

PATINAJ VITEZĂ

Braşovenii au dominat naţionalele de la Inzell!

Publicat la 30 decembrie 2013

Cum în ţară nu mai avem pistă de patinaj viteză, cea care a  funcţionat la Miercurea Ciuc s-a desfiinţat, sportivii care practică acest sport olimpic se pregătesc şi îşi desfăşoară Campionatele interne pe pista din Germania de la Inzell. Aşa s-a întâmplat recent, când patinatorii celor trei cluburi braşovene, Corona, CSM şi CSU s-au deplasat în Germania unde au dominat Campionatele Naţionale pe probe şi Poliatlon de seniori şi juniori. Sportivii celor trei cluburi de sub Tâmpa, sub bagheta antrenorului Bogdan Stănescu au cucerit 46 medalii, din care 22 de aur, 16 de argint şi 8 de bronz. Şi-au trecut în panoplie titlurile de campioni absolut la seniori, juniori 1, junioare 2, juniori 2 şi juniori 3. Campion absolut la seniori a devenit Marius Paraschivoiu de la Corona. Iată de altfel medaliaţii întrecerii interne pe cele trei cluburi.

CS Corona Braşov – seniori, 13 aur, 9argint = 22 medalii
Marius Paraschivoiu a câştigat două probe la 500 şi 1500 metri, locul 2 la 3000, locul 3 la 5000 şi titlul de campion absolut. Deasemenea a cucerit primul loc în clasamentul general al Cupei României.
Adrian Mocanu a cucerit locul 2 la 500 şi 1500 metri, locul 3 la 3000 de metri seniori. Este campion al juniorilor la toate cele patru probe individuale şi la general.
Cristian Popa  a ocupat primul loc la 1500 metri, 3000 metri şi locurile 2 la 500 metri 5000 metri şi la general la juniori 1.
Mihaela Hogas este campioană la 500,1000 şi 1500 metri şi la general la junioare 3 precum şi o medalie de bronz în proba de 1500 metri la senioare. CS Corona s-a clasat pe locul II pe echipe în cadrul Cupei României.

Clubul Sportiv Municipal, 9 aur, 9 argint şi 3 bronz = 21
Bianca Stănică, campioană la 500, 1000, 1500 şi 3000 metri şi la general la junioare 2. A mai obţinut medalia de bronz în proba de 500 metri la senioare.
Siko Noemi, vicecampioană la junioare 2 în probele de 500, 1000, 1500 şi 3000 metri şi la general.
Andreea Hâldan junioară 3, vicecamioană la 500, 1000, 1500 metri şi la general.
Andrei Pornica juniori 3, campion la 500, 1000, 1500 metri şi la general. Locul III la seniori în probele de 500 şi 1500 metri. Este recordmanul naţional la toate probele, câştigător al concursului Internaţional  de juniori, Skatespecialist Cup, fiind clasat pe locul 2 în clasamentul World Top în probele de 500 şi 1000 metri.

Clubul Sportiv Universitar, 1 argint, 2 bronz = 3
Universitarii braşoveni au  prezentat doi concurenţi în probele de seniori. Kristo Katalin a obţinut locurile V la 500 şi 1000 metri şi locul VI la 1500 metri, nu a evoluat la poliatlon. În Cupa României a cucerit trei medalii de bronz, la 500,1000 şi 1500 metri.
Bogdan Tătulescu  a cucerit un argint la 5000 şi un bronz la 1500 metri şi locurile IV la 500 şi 3000 metri pentru ca la poliatlon să se claseze pe locul III. În cadrul Cupei României a obţinut un argint la 5000 metri şi două medalii de bronz la 1500 metri şi poliatlon. În luna ianuarie urmează Campionatele Nationale pentru copii şi probele de sprint.