Editia 8171 - 26 apr 02:50

Brașovenii, aproape de o surpriză

Publicat la 27 sepembrie 2010

Pandurii Tg. Jiu - Dinamo Municipal Brașov 34-31 (17-16) Sala Sporturilor din Tg.Jiu. Spectatori, aprox. 2000 Pandurii( antr. Vasile Stângă): Florin Dragomir (Ionuț Ciobanu ) - Aurel Florea 12, Dan Savenco 6, Marius Novanc 5, Sandu Iacob 3, Julien Humberto 3, Ante Kukrica 2Nikola Stojchevski 2, Darius Apolzan 1, Milan Vukas, Mihai Păiuș

Pandurii Tg. Jiu - Dinamo Municipal Brașov 34-31 (17-16) Sala Sporturilor din Tg.Jiu. Spectatori, aprox. 2000 Pandurii( antr. Vasile Stângă): Florin Dragomir (Ionuț Ciobanu ) - Aurel Florea 12, Dan Savenco 6, Marius Novanc 5, Sandu Iacob 3, Julien Humberto 3, Ante Kukrica 2Nikola Stojchevski 2, Darius Apolzan 1, Milan Vukas, Mihai Păiuș. Dinamo Municipal ( antr. Eliodor Voica): Ionuț Drenceanu (Paul Botaș)- Mihai Cojocea 8, Dorin Dragnea 5, Dorin Purcărea 4, Bogdan Voica 3, Sebastian Bota 3, Alin Bosneac 3, Cosmin Capotă 3, Florin Baican 2, Adrian Băluț, Mihai Rona, Eduard Scripnic . Arbitrii: Alexandru Blas - Marius Ghiorghișor Noua formație prim divizionară de handbal masculin a Brașovului, Dinamo Municipal, a avut parte de o tragere la sorți deosebit de dificilă. A început campionatul cu nimeni alta decât campioana țării, a continuat cu cea mai titrată formație, Steaua, pentru ca după o partidă considerată oarecum mai relaxantă cu tinerii orădeni a urmat meciul cu formația pregătită de Vasile Stângă, Pandurii, formație de cupe europene. Fără să se sperie de formația gorjeană, echipa de sub Tâmpa a evoluat deosebit de curajos și surprinzător au trecut la conducerea jocului încă din minutul 3, (2-1) pentru ca în minutul 7 să aibă un avans de trei goluri (5-2). S-a mers cap la cap, cu avansuri minime pentru brașoveni ,6-5,7-6 pentru ca din minutul 13 când scorul a devenit egal ,7-7 , gorjenii să revină pentru a doua oară, (8-7), dar numai pentru scurt timp pentru că, Voica, Cojocea, Bota și ceilalți să se distanțeze din nou la două goluri în minutul 16, (10-8).În ultimele cinci minute ale primei reprize, de la 13-13, gazdele se detașează pe tabelă și la pauză intră cu un gol avans. Repriza secundă se merge în continuare cap la cap: 18-18,19-19,22-19, pentru ca pe o eliminare a lui Dragnea, Pandurii se distanțează la 25-19. În minutul 46, la scorul de 27-23 pentru gazde, Savenco îl lovește brutal pe Voica și normal primește cartonașul roșu. Surprinzător aceeași sancțiune o primește și victima, Voica, spre surprinderea tuturor. Antrenorul secund Ene este și el eliminat 2 minute pentru că a vociferat la deciziile arbitrului fapt pentru care pe banca de rezerve trece Purcărea. Cu mici exceptii, pe final meciul decurge normal și gazdele obțin victoria la trei goluri diferență. Evoluția brașovenilor și în special a tinerilor Dragnea, Capotă și Bosneac dar și a celor experimentați, Bota, Purcărea sau Cojocea dau speranțe iubitorilor handbalului din Brașov, că aici se poate naște o mare echipă.