Braşovencele s-au calificat în semifinalele campionatului!

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 08 mai 2015

Corona Braşov - HC Zalău 27 - 24 (12-10)
Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi”, spectatori, 800.
Corona: Denisa Dedu ( Ana Maria Mârcă, Daciana Hosu) - Camelia Hotea 6 goluri, Andreea Pricopi 5, Laura Chiper 3, Aurelia Brădeanu 3, Cristina Zamfir 3, Marinela Neagu 2, Oana Apetrei 2, Nicoleta Dincă, Oana Bondar, Nicoleta Tudor. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
HC Zalău:  Mihaela Cheţa (A.M.Inculeţ)- Claudia Constantinescu 7, Diana Puiu 7, R. Ciuciulete 3, Crina Pintea 2, Roxana Rob 2, Andrada Paşca 1, Valentina Bardac 1, Alexandra Lazăr 1, Andrada Trif. Antrenor, Gheorghe Tadici.
Arbitri: Robert Harabagiu - Silviu Stănescu (Târgovişte).

După 2-1 la general, fetele lui Burcea s-au calificat între primele patru echipe din ţară şi urmează să întâlnească puternicul conglomerat de la HCM Bucureşti, primul joc, marţi, de la ora 18, în sala sporturilor „D.P.Colibaşi” din Braşov. În cealaltă semifinală vor juca HCM Baia Mare vs HCM Roman. Revenind la „trilogia” contra Zalăului colericului Tadici, braşovencele au părut că au controlat total disputa, chiar şi după ce au fost învinse în primul joc. În fine, acum trei zile s-a făcut uşor 1-1 pentru ca aseară să aibe loc „finala” pentru semifinale. După o repriză echilibrată, dar în care echipa noastră a condus permanent, s-a intrat totuşi strâns la pauză, 12-10. După odihnă, Corona a arătat că îi este net superioară valoric echipei adverse, lucru recunoscut de altfel şi de Tadici după meciul doi şi au luat jocul pe cont propriu. Apărare beton, cu Denisa Dedu în formă maximă, atacuri poziţionale gândite şi contraatacuri devastatoare. Acestea au fost armele echipei câştigătoare, aseară. Spre final, Corona s-a distanţat decisiv la 8 goluri, dar euforia prematură le-a făcut pe fete să se gândească deja la meciul cu „stranierele” lui Mette Klitt de săptămân viitoare, dând astfel prilejul tinerelor de la Zalău să mai ajusteze puţin scorul de pe tabelă. Finalul a însemnat un 27-24 adevărat în ce priveşte câştigătoarea, dar mincinos vizavi de diferenţa de goluri, aspect însă mai puţin important. Tadici nu s-a dezminţit nici de această dată, comentând la aproape toate deciziile luate împotriva echipei sale. Bomboana pe colivă a pus-o în minutul 55, când a solicitat time-out, dar nu a rămas să dea indicaţii echipei sale, ci a părăsit banca, schiţând că ar pleca din sală. În cele din urmă a rămas în gura tunelului ce duce la vestiare şi paradoxal, fără sfaturile sale, Zalăul a marcat de patru ori fără să primească vreun gol în ultimele patru minute!