Braşovencele rămân cu satisfacţia câştigării unei reprize

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 16 mai 2014

Corona Braşov  - HCM Baia Mare   30-35 (16-15)
Sala sporturilor „D.P. Colibaşi”, spectatori, 2000.
Corona: Ana Maria Mârcă (Denisa Dedu)- Aurelia Brădeanu 10 goluri, Laura Chiper 7, Cristina Zamfir 3, Adriana Ţăcălie 2, Camelia Hotea 2, Mihaela Briscan 2, Oana Pop-Apetrei 2, Manuela Manda 2, Marinela Burghel, Daniela Raţiu, Nicoleta Tudor, Andreea Pricopi. Antrenori, Bogdan Burcea şi Vasile Curiţeanu.
HCM Baia Mare: Paula Ungureanu (Mihaela Băbeanu )- Melinda Geiger 10, Eliza Buceschi 7, Valentina Ardean- Elisei 8, Ada Nechita 6, Luciana Marin 3, Laura Oltean 1, Oana Bondar, Gabriela Szucs, Jenica Rudics, Diniş Vârtic. Antrenor, Costică Buceschi.
Arbitri: Robert Harabagiu - Silviu Stănescu (Moreni).

Startul în „Final 3” al ligii feminine de handbal s-a dat sub Tâmpa, unde s-au confruntat cele mai bune formaţii feminine de handbal, Corona şi HCM Baia Mare, un meci aşteptat cu mult interes de iubitorii sportului cu mingea mică la semicerc. O atmosferă de zile mari în tribune, iar jocul în prima sa parte a fost pe măsura aşteptărilor. Un joc în mare viteză cu braşovencele la timonă a ţinut trează suflarea din tribune.
Braşovencele au preluat conducerea din start, 3-2 (3), 7-5 (10) pentru ca din scurtele reveniri ale oaspetelor să egaleze la 8-8 (13), 12-12 (20). Pe final gazdele forţează desprinderea şi se distanţează la 16-14 (29). La cabine gazdele au intrat cu un gol avans,16-15.La reluare, s-a mers  cap la cap în primele cinci minute, după care braşovencele iau avans, 17-16 (33), 19-17 (36), pentru ca din minutul 42, când conduceau cu 22-21, formaţia condusă de Bogdan Burcea are o cădere inexplicabilă şi timp de 9 minute, din minutele 43 şi până în 52, „rulmentistele” au făcut figuraţie pe teren înscriind un singur gol şi primind în schimb 9, scorul devenind 23-30. Contraatacurile tinerei Eliza Buceschi, şuturile Melindei Geiger face ca diferenţa să fie insurmontabilă. Mica Brădeanu, bine păzită nu mai poate să-şi facă jocul combinativ iar atacul gazdelor este anihilat. Pe final de partidă, braşovencele au capitulat, aşa cum a făcut şi în semifinala Cupei în faţa aceluiaşi adversar. În acest fel, elevele lui Costică Bucescu, mai motivate în repriza secundă, şi-au luat revanşa după victoria braşovencelor din turul campionatului regulat din aceeaşi sală. Dacă formaţia băimăreană, neînvinsă din meciul tur  de la Braşov, a luat o serioasă opţiune pentru cucerirea primului titlu din carieră, braşovencele se văd cu şanse minime de a-şi realiza obiectivul.

Gazdele au refuzat conferinţa de presă
Obişnuita conferinţă de presă de la finalul partidei nu a mai avut loc, gazdele fiind aşteptate degeaba o lungă perioadă de timp fără a se prezenta. Fără a fi anunţat de organizatori de o întâlnire cu mass-media, antrenorul băimărean a făcut singur următoarea declaraţie: „În prima repriză apărarea şi poarta noastră nu au funcţionat astfel încât am luat goluri foarte uşor. După schimbările din repriza a doua, echipa a arătat altfel, iar Paula Ungureanu a dat mai multă siguranţă apărării în ultimul sfert de oră al meciului. Felicit echipa Braşovului, o echipă puternică şi care ne-a pus  cele mai mari probleme până acum. Ne-am dorit  mult să câştigăm acest meci pentru a pleca cu dreptul şi pentru a demonstra  că suntem cea mai bună echipă a momentului. Îmi doresc să câştigăm toate meciurile din această finală şi apoi să formăm lotul  pentru sezonul viitor, când vom avea  cel puţin 6 jucătoare noi, campioane mondiale şi olimpice”.