Editia 8171 - 26 apr 12:54

Brașovencele continuă să se afirme

Publicat la 15 decembrie 2010

După ce ASC Corona 2010 a câștigat la Tg. Mureș turul II al Campionatului Național de junioare cu 3104 p.d. în fața lui Romgaz Tg. Mureș cu 2967 p

După ce ASC Corona 2010 a câștigat la Tg. Mureș turul II al Campionatului Național de junioare cu 3104 p.d. în fața lui Romgaz Tg. Mureș cu 2967 p.d. și Gaz Metan Mediaș cu 2853 p.d. tinerele popicărese brașovene au fost printre protagonistele finalei Campionatelor Naționale de cadeți în probele individuale și tandem care au avut loc la Iași. Pe Arena CFR-ului din Copou au participat 6 cluburi cu 17 sportive și 21 de sportivi. La individual Sorina Vălean s-a clasat pe locul secund, cucerind medalia de argint, cu 515 p.d. fiind devansată cu 3 p.d. de Roxana Cociug de la Voința Galați învingătoare cu 518 p.d. A doua concurentă brașoveancă, Ioana Manolache s-a clasat pe locul V cu 493 p.d. fiind devansată de locul 3 cu doar două popice doborâte. Pe locul 7 s-a clasat Bianca Bărdiță cu 477 p.d. La tandem cuplul Ioana Manolache - Ionică Bălan s-a clasat pe locul doi, cucerind medaliile de argint. Brașovencele au pierdut finală în compania gălățencelor Roxana Cociug-Gianina Dorobeț la un singur popic. Al doilea cuplu brașovean Bianca Bărdiță-Sorina Vălean s-a clasat pe locul IV. O remarcă pentru eleva antrenoarei Viorica Botezatu, Ionica Bălan care la fragedă vârstă de 14 ani a debutat într-o competiție națională unde a obținut argintul. Sunt performante realizate fără a avea la dispoziție o popicărie în care să se pregătească. Tinerele eleve ale lui Viorica Botezatu s-au pregătit pe iarbă sau în sala de atletism din cartierul Astra. Se speră ca pistă de popice de la Rulmentul să fie reparată și dată circuitului competițional în cel mai scurt timp.