Braşovencele au realizat un joc extrem de convingător!

Publicat la 24 aprilie 2014

Corona Braşov  -  CSM Bucureşti 30 - 25 (12-11)
Sala Polivalentă (Târgovişte), spectatori, 500
Corona: Denisa Dedu (Ana Maria Mârcă)- Aurelia Brădeanu 14 goluri, Andreea  Pricopi 4, Laura Chiper 2, Adriana Ţăcălie 2, Oana Cârstea 2, Camelia Balint-Hotea 2, Nicoleta Tudor 2, Cristina Zamfir 1, Mihaela Briscan 1, Marinela Burghel, Oana Pop Apetrei. Antrenori: Bogdan Burcea - Vasile Curiţeanu.
CSM: Alina Iordache (Elena Şerban)- Oana Manea 6, Cristina Vărzaru 6, Irina Grivco 4, Iulia Gherman 4, Patricia Vizitiu 2, Cristina Niculae 2, Camelia Carabulea 1, Alina Dobrin, Iulia Zaremba. Antrenor, Mette Kilt.
Arbitri: A.Harabagiu, Silviu Stănescu (Târgovişte).

A doua competiţie internă, Cupa României, a fost programată în acest sezon sub Turnul Chindiei, la care alături de cele 12 formaţii ale primului eşalon, s-au mai înscris şi două formaţii de top din eşalonul secund.
În primul tur, meciurile din optimile de finală au programat două meciuri considerate echilibrate, cel dintre Corona şi CSM Bucuresti şi HCM Roman vs Dunărea Brăila.
Pentru bucureştencele, Cupa era singura şansă de a ajunge în Europa. După o primă repriză cu un început în forţă al braşovencelor care aveau deja 3-0 pe tabelă (5), jocul s-a mai echilibrat, echipa bucureşteană a egalat la 5-5 pentru ca apoi să preia conducerea, 8-6 (19). Mica Brădeanu şi colegele acesteia au preluat iniţiativa, au egalat 10 şi au intrat la odihnă cu un gol avans, 12-11. Repriza secundă a avut o cu totul altă faţă. În teren a apărut o formaţie braşoveană decisă să obţină victoria, de cealaltă parte un sparing-partener incapabil de a face faţă. O poartă în care cei doi goalkeeperi au scos tot iar o linie de 9 metri în care s-a aruncat din orice poziţie şi scorul a început să ia proportii: 16-13 (36),21-15 (43),26-18 (48).Au fost momente în care bucureştencele erau debusolate, braşovencele înscriau din orice poziţie, goluri unul mai frumos decât altul.
Demn de luat în seamă este faptul că 9 din cele 13 jucătoare care au evoluat în câmp au înscris iar mereu tânăra Mica Brădeanu a marcat de 14 ori, a coordonat jocul, demonstrând că rămâne aceaşi jucătoare de  excepţie. Astăzi de la ora 15 Corona va evolua în sferturile de finală ale competiţiei în compania ploieştencelor de la CSM, care ieri a învins la aruncările de la 7 metri formaţia din liga secundă, Mureşul Tg.Mureş.