Braşovencele au pierdut din nou două puncte grele pe mâna lor

Publicat la 19 ianuarie 2015

Cetate Devatrans - Corona Braşov 27-27 (13-13)
Sala Sporturilor din Deva, spectatori: 1000.
Cetate: Viorica Şuba (Laura Poenaru) - Carmen Cartaş 13 goluri, Mihaela Ani-Senocico 4, Nataşa Krnic 3, Ana Maria Simion 2, Claudia Din 1, Cristina Malac 2, Elena Nicu 1, Nicoleta Rusu 1, Alina Şovar. Antrenor: Ioan Ani-Senocico.
Corona: Denisa Dedu (A.M. Mârcă) - Aurelia Brădeanu 9, Camelia Hotea 3, Mhaela Briscan 3, Oana Pop-Apetrei 3, Nicoleta Tudor 2, Andreea Pricopi 2, Cristina Zamfir 1, Nicoleta Dincă 1, Alina Bondar 1, Laura Chiper 2, Marinela Burghel-Neagu. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
Arbitri: Adrian Nacu, Adrian Rucoi (Cluj).

Ca şi în ediţia precedentă, meciul de la Deva, din etapa a II-a returului primei ligi, au lăsat braşovencele fără victorie, mulţumindu-se cu un singur punct. Rulmentistele nu şi-au intrat în ritm în primele runde ale noului sezon. Poate că se gândeau la scorul astronomic cu care au câştigat în tur la Braşov, 36-29, considerând că nu vor avea probleme. Meciul a început cu un avans de două goluri pentru gazde, după care din minutul 7 când s-a stabilit egalitatea, 3-3, s-a mers cap la cap, braşovencele conducând permanent cu câte un gol şi gazdele alergând după egalare. În acest fel s-a ajuns la finalul primelor 30 de minute cu un scor egal de 13-13. Practic a fost un duel Carmen Cartaş - Aurelia Brădeanu în ofensivă, cu 5 goluri pentru prima şi 4 pentru braşoveancă. Cifrele rundei erau de 57-60% posesie, 6-7 greşeli tehnice, contraatacuri 0-2, recuperări 2-6. La reluare,  după un început aproape identic ca în prima repriză, din minutul 37, braşovencele sună adunarea. Mika Brădeanu înscrie pentru 15-16. Vine rândul Cameliei Hotea să marcheze, după o lansare perfectă a Denisei Dedu, urmează din nou căpitanul echipei, plus Zamfir, care a punctat pentru 15-18, în min. 39. Se părea că lucrurile au intrat în normalitate şi jumătate din echipa naţională, am numit echipa de sub Tâmpa, începe să ruleze la parametrii cunoscuţi. În min. 47, oaspetele îşi trecuseră în cont un plus de cinci goluri (17-22). Gazdele dădeau dovadă că-şi terminaseră benzina, dar minutul de pauză solicitat de braşoveni a dereglat ritmul de joc şi gazdele îşi revin din şoc, iar de acum este rândul braşovencelor să primească gol după gol, în minutul 53 ajung la un singur gol diferenţă, iar atunci când mai erau cinci minute de joc, scorul să devină egal, 25-25. Nicoleta Dincă înscrie pentru 25-26 pentru ca pe final de meci cuplul de arbitrii clujeni să prelungească pasivul la maximum până ce gazdele egalează, dându-le acestora o mână de ajutor. Totuşi, nu fluieraşii au condus la egalul de la Deva, ci evoluţia echipei de sub Tâmpa, din nou una ezitantă. Pentru rulmentiste urmează un meci de foc, miercuri, 21 ianuarie, când sub Tâmpa se va duela în prima fază a Cupei României cu campioana şi câştigătoarea cupei, HCM Baia Mare, pentru a demonstra că cele două meciuri care au intrat în istorie au fost date uitări şi o vor lua de la început.