Braşovencele au condus permanent, dar din păcate, au pierdut pe final

Publicat la 20 octombrie 2014

Nova Vita Tg. Mureş - Olimpia CSU Braşov 84-74 (22-21,13-19,16-13,33-21)
Sala sporturilor din Tg.Mureş, spectatori: 100.
Nova Vita: Antoinette Thompson 32 puncte (1x3), Veshaundra Young 20, Kahla Marie 13 (3), Mariane Suzanne 6, Alexia Adams 5 (1), Anita Linday 4, Mihaela Chelariu 2, Kata Zsofia 2, Barbala Bartha. Antrenor, Ionel Brustur.
Olimpia: Britney Jones 27 (3), Carla Bartee 15 (2), Sonia Ursu 13 (1), Gabriela Irimia 12 (1), Zorica Mitov 7(1), Ana Ferariu, Shuanda Ashford. Antrenor, Dan Calancea.
Arbitri: Vlad Potra - Dragoş Corbu.

Deşi pornea ca favorită, după cum începuse sezonul, formaţia braşoveană avea să piardă în final un meci pe care l-a avut în mână. După minutul 6, când scorul arăta 16-8, fetele lui Calancea au recuperat treptat-treptat şi în min. 14, scorul era egal, 28-28, iar în minutul următor au trecut în avantaj, 30-28.
Pauza mare a adus în dreptul braşovencelor un avantaj de cinci puncte, 40-35. Multă vreme s-a mers cap la cap, cu mici diferenţe, 46-47 (26), 57-64 (33), 70-71 (38), iar cu un minut înainte de final scorul devenise 73-72. Din păcate, la finalul meciului gazdele au câştigat surprinzător, 84-74.
Formaţia mureşeană este total schimbată faţă de campionatul precedent şi pe parcurs va mai realiza cu siguranţă şi alte victorii, chiar şi la echipe din partea superioară a ierahiei.
Antrenorul Dan Calancea a declarat: „Formaţia din Tg. Mureş nu mai este echipa din anul trecut, are o serie de jucătoare care pot face diferenţa. Am fost permanent în avantaj, dar am pierdut şi pentru noi surprinzător pe final. Mai avem încă de lucru la echipă. Sunt convins că ne vom reveni miercuri când vom juca acasă cu echipa din Craiova, de la ora 13:00”.